Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Litwa. Dwa stulecia fotografii

15 czerwca 202331 sierpnia 2023

Romualdas Rakauskas, Wilno, fotografia, sztuka XX w., niezła sztuka
Romualdas Rakauskas, Wilno, fotografia, sztuka XX w., niezła sztuka
Romualdas Rakauskas, Wilno | 1964

Wystawa jest opowieścią o Litwie i jej mieszkańcach, o historii i pamięci, a także wybranych motywach kształtujących litewską tożsamość. Prezentacja ma charakter przekrojowy: najstarsze z pokazywanych zdjęć pochodzą z XIX wieku, najnowsze z 2023 roku. Oprócz kanonicznych dzieł uznanych mistrzów będzie można na niej zobaczyć prace artystów mniej oczywistych, w tym twórców emigracyjnych. Zbiór tradycyjnych odbitek dopełniają książki i albumy fotograficzne.

Ekspozycja nie jest typową retrospektywą ujętą w chronologiczne ramy, ale koncentruje się wokół wybranych wątków i tematów, co odzwierciedlają tytuły jej poszczególnych działów: „Atelier”, „Tydzień w Wilnie”, „Wędrówki fotografa”, „Cisza”, „Autoportret”, „Osobiste pamięci” oraz „Różnorodna Litwa”.

Fotografie są bardzo różnorodne w treści i formie. Łączy je jednak poszukiwanie piękna w tym, co zwyczajne i codzienne. Większość kadrów cechuje poetyckość, spokój i melancholia. Prace zostaną wyeksponowane tak, by pokazać współzależności między kolejnymi pokoleniami artystów i artystek. Twórcy tej miary co Józef Czechowicz, Stanisław Kazimierz Kossakowski oraz klasycy „litewskiej szkoły fotografii” Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas i Romualdas Vikšraitis zestawieni zostaną z kolejną generacją twórców, takich jak Tadas Kazakevičius, Indrė Šerpytytė czy Paulius Petraitis.

Na zdjęciach można odnaleźć liczne wątki specyficzne nie tylko dla Litwy, ale odnoszące się do wspólnych doświadczeń obywateli Europy Środkowej. Wilno jest przecież ważnym miastem także dla Polaków i Białorusinów, a dramatyczne przeżycia związane z radziecką okupacją dotyczyły obywateli wielu państw tej części kontynentu. Wystawa „Litwa. Dwa stulecia fotografii” to zatem kolejna ekspozycja, która poprzez fotografię opowiada o historii Europy Środkowej, podobnie jak „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych” (2019) i „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” (2021).

Kuratorzy: Adam Mazur, Vilma Samulionytė, Natalia Żak

Szczegóły

Początek:
15 czerwca 2023
Koniec:
31 sierpnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mck.krakow.pl/litwa-dwa-stulecia-fotografii

Miejsce wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 42 42 800
Witryna internetowa:
http://mck.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.