Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku

6 czerwca 202329 października 2023

Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku
Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku
Wystawa Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku

Czy dawni gdańszczanie byli romantyczni? A Ty, czy jesteś romantykiem?

W szukaniu odpowiedzi na te pytania pomoże nam nowa wystawa w Muzeum Gdańska – „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”. Jej otwarcie nastąpi 6 czerwca (wtorek) o godz. 14.00 w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

Wystawa jest okazją do zobaczenia obrazów, grafik i rysunków kilkunastu XIX-wiecznych twórców, których łączył Gdańsk. Kuratorki, Dorota Powirska i Izabela Jastrzembska-Olkowska, postanowiły pokazać nie tylko dzieła artystów, ale także odnieść ich tematykę do współczesności. Dla widzów będzie to swego rodzaju podróż w czasie, gdyż inspiracją do narracji są dzienniki z odległych wypraw, modne w XIX-wiecznej Europie.

– Pomysł na wystawę jest efektem wzrostu zainteresowania środowiska muzealnego XIX-wiecznym malarstwem. Nazwiska gdańskich artystów nie są jeszcze powszechnie rozpoznawalne, a zdecydowanie zasługują na przypomnienie – mówi Dorota Powirska. – Po pierwsze, to malarze, graficy i rysownicy mieli wpływ na zachowanie wielu lokalnych zabytków i dbali o dziedzictwo materialne oraz kulturowe. Po drugie, gdańscy artyści w pełni rozumieli idee i zjawiska kształtujące ich epokę. I po trzecie – co naszym zdaniem ma największą wartość – podczas opracowania narracji wystawy dostrzegłyśmy, że wiele zjawisk mających znaczenie dla ówczesnego społeczeństwa nas również obecnie absorbuje.

Ekspozycja, obejmująca ok. 70 obrazów oraz kilkanaście grafik i rysunków, jest podzielona na kilka sekcji tematycznych prezentujących XIX-wieczne motywy w sztuce, które artyści przenosili na rodzimy grunt. Na obrazach będzie można zobaczyć m.in. portrety mieszkańców, ulice i budynki dawnego Gdańska, podmiejskie krajobrazy, sceny z życia mieszkańców, np. zabawę flisaków na ul. Piwnej, oraz widoki z podróży. Warto zwrócić uwagę na uroczą scenę rodzinną na obrazie „Małe fryzjerki”, na którym malarz, Maximilian Bernhard Sturmhoefel, namalował siebie z dwiema wnuczkami próbującymi rozczesać mu włosy. Był on również jednym z założycieli Muzeum Miejskiego, pierwszego gdańskiego muzeum, które zostało otwarte w 1872 r. Po ponad 150 latach, przedstawiony na tym dziele, artysta wraca więc do muzealnych wnętrz.

Wernisaż: 6 czerwca 2023r.,  godz. 14.00
Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa
Kuratorzy: Izabela Jastrzembska-Olkowska, Dorota Powirska

Szczegóły

Początek:
6 czerwca 2023
Koniec:
29 października 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia/szczegoly/news/miasto-romantykow/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Gdańska
ul. Długa 46/47
Gdańsk, 80-831 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 573 31 28
Witryna internetowa:
https://muzeumgdansk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.