Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Adam Rzepecki, stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego

19 maja 202018 października 2020

Adam Rzepecki, stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego

Wernisaż: 19 maja 2020 r.
Bunkier Sztuki
Wystawa czynna do: 18 października 2020 r.
Kuratorka: Monika Kozioł
Koordynatorka: Renata Zawartka

Adam Rzepecki, “Autoportrety z Krakowa”, 1979, fotografia
Adam Rzepecki, “Autoportrety z Krakowa”, 1979, fotografia

Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą w Krakowie tak obszerną prezentacją prac Adama Rzepeckiego. W dużej mierze ma charakter retrospektywny i jest podzielona na dwie części.

Pierwsza, mieszcząca się w przestrzeniach parteru, to prezentacja prac (głównie fotografii), które w większości powstawały w latach 70. i 80. Tworzą one kilka grup poruszających takie tematy jak między innymi: eksperymenty formalne z medium fotograficznym, doświadczenia z performansem, ironiczna refleksja dotycząca statusu artysty, dialog z dokonaniami innych twórców, swoboda artystyczna, fenomen „Kultury Zrzuty” oraz podział na sztukę męską i inną.

Adam Rzepecki, fragment cyklu “Gwiazdy w pracowni”, 2018, akryl / papier
Adam Rzepecki, fragment cyklu “Gwiazdy w pracowni”, 2018, akryl / papier

Tę część wystawy uzupełniają prace innych artystów (Grupy „Łódź Kaliska”, Andrzeja Różyckiego, Marka Janiaka, Jacka Kryszkowskiego, Zbigniewa Libery, Grupy SEM, Anastazego Wiśniewskiego, Ryszarda Grzyba, Tibora Várnagy, Piotra Lutyńskiego i poety Miłosza Biedrzyckiego), którzy wywarli wpływ na twórczość Adama Rzepeckiego lub zajmują ważne miejsce w jego biografii. Ten aneks osadza dorobek twórcy w szerszym kontekście sztuki polskiej.

Druga część wystawy, zajmująca pierwsze piętro Bunkra Sztuki, w znacznym stopniu jest opowieścią prywatną związaną z przeżyciami artysty – przebytą chorobą i procesem zdrowienia. Te trudne doświadczenia zaowocowały głębszym postrzeganiem życia w kontekście wszechświata i wieczności, co znalazło swoje odzwierciedlenie w najnowszych realizacjach.

Tytuł wystawy – Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego – jest równocześnie tytułem rzeźby, która powstała specjalnie na tę prezentację. W tej wystawie twórca podsumowuje swoje życie i dorobek. Stosuje ciekawą strategię polegającą na pojawieniu się w dwóch postaciach. Dojrzały artysta konfrontuje się z młodym artystą i pokazuje, że to wszystko, co młody przeczuwał – dorosły już wie.

Szczegóły

Początek:
19 maja 2020
Koniec:
18 października 2020
Witryna internetowa:
http://bunkier.art.pl/?wystawy=adam-rzepecki-stary-rzepecki-patrzy-na-mlodego-rzepeckiego

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków, Małopolskie 31-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 124231243
Witryna internetowa:
http://bunkier.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.