Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dominika Kowynia. Próba cofania

22 maja 202021 czerwca 2020

Dominika Kowynia. Próba cofania

Wernisaż: 22 maja 2020 r.
Galeria Bielska BWA
Wystawa czynna do: 21 czerwca 2020 r.
Kurator: Joanna Rzepka-Dziedzic

Empatia, wrażliwość, uważność na krzywdę. Obrazy tworzone pod wpływem emocji wywołanych przez realne problemy cywilizacyjne.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Wystawa obrazów olejnych na płótnie Dominiki Kowyni, artystki zajmującej się malarstwem przedstawiającym, opowiadającej istotne historie, które ją inspirują. Dla artystki ważne jest współistnienie i współodczuwanie.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Na wystawie „Próba cofania” w Galerii Bielskiej BWA, rozwijane są wątki poruszane już wcześniej w pracach prezentowanych w Rondzie Sztuki. W ostatnich latach, w pracowni Kowyni powstało wiele obrazów tworzonych pod wpływem intensywnych emocji związanych z realnymi, aktualnymi problemami. Zauważyć można między innymi nawiązania do ogólnopolskich czy światowych, społecznych wydarzeń z ostatnich lat, jak czarne protesty i strajki klimatyczne. Pojawia się też po raz pierwszy, cykl „Chipko movement” z 2016 roku. Jest to seria obrazów inspirowana fragmentem książki Julii Fiedorczuk „Cyborg w ogrodzie”, których tematem są osoby zaangażowane w ochronę drzew w różnych zakątkach świata. Oglądając ten cykl po czterech latach od jego powstania, zdajemy sobie sprawę, że dziwnym zrządzeniem losu, jest on jeszcze bardziej aktualny, wręcz ilustruje obecny moment naszego przejęcia losami ludzkości.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Co ważne, tym razem w doborze prac na wystawę Kowynia manifestuje silną potrzebę odsunięcia swojej osoby na dalszy plan. Choć często w swoim malarstwie porusza wątki osobiste, to tym razem proponuje nam inną, szerszą narrację. To opowieść o świecie, w którym żyjemy, i w którym nasze obserwacje i jednostkowe istnienia są rodzajem uniwersalnych doświadczeń.

Szczegóły

Początek:
22 maja 2020
Koniec:
21 czerwca 2020
Witryna internetowa:
http://galeriabielska.pl/wystawa/dominika-kowynia-proba-cofania-1

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.