Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Agata Nowosielska. Czułe historie

28 czerwca 20244 sierpnia 2024

Agata Nowosielska. Podążając za białym królikiem, malarstwo, wystawa, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Agata Nowosielska, Podążając za białym królikiem, Czułe historie, wystawa, malarstwo, wystawa, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Agata Nowosielska, Podążając za białym królikiem | 2024 r.

Wystawa „Czułe historie” to cykl najnowszych prac malarskich Agaty Nowosielskiej, która odnosi się do ludzkich uczuć i bliskości. Malarka w swojej sztuce często nawiązuje do emocji i potrzeby wzmacniania międzyludzkich relacji, co oznacza, że zauważa ich nieustanny deficyt. Artystka badawczym spojrzeniem przygląda się otaczającej ją rzeczywistości oraz różnym konfiguracjom ludzkich emocjonalnych połączeń. Prezentowane na wystawie obrazy przedstawiają fragmenty różnych motywów, które niczym jak różnobarwne odłamki szkiełek w kalejdoskopie, dopiero złożone w całość stanowią spójną opowieść o poczuciu samotności, również samotności kobiety – twórczyni. Malarka misternie scala wielowątkowe narracje i rozproszone wątki konstruując z nich szkatułkową opowieść. Wystawa jest podróżą w głąb naszych przeżyć i doznań, które rozgrywają się na granicy świata dostępnego i tego wyobrażonego. Artystce kumulującej w swoim malarstwie tak wiele różnych wątków, udaje się wykreować taki świat, który jest niezwykle misterny i zmysłowy, pełen międzyludzkich uczuć i tęsknot. Prezentowany na wystawie obraz „Podążaj za białym królikiem ” (2024), staje się symbolicznym odniesieniem do króliczej nory z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, owa ontologiczna królicza nora to granica będąca przejściem pomiędzy światami, między tym realnym a tym mistycznym. Sztuka Agaty Nowosielskiej staje się odbiciem labiryntu splątanych jej myśli, w którym eksploruje osobiste odniesienia do historii malarstwa w sposobach przedstawiania uczuć, cielesności i afektu. Artystka nie nakreśla jednoznacznie w nim traumatycznych ludzkich doświadczeń, raczej pozostawia odbiorcy kwestię wyboru owego przekroczenia granicy w kierunku wyobrażonego świata, w którym odkryć może nieznane mu wcześniej horyzonty, objawiając podświadomie wyparte wątki z naszych marzeń w kierunku lapidarnych tkanych emocjami czułych historii.

Agata Nowosielska, Mak, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Agata Nowosielska, Mak | 2024 r.

Agata Nowosielska urodziła się 1982 roku w Gdyni, malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. W 2006 roku uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin i Jarosława Baucia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała w Pracowni Yujiego Takeoki na Akademii Sztuk Pięknych (Hochschule für Künste) w Bremie, a w 2010 roku ukończyła Podyplomowe Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artystka debiutowała w 2004 roku w Galerii Klosz Art Jakuba Bielawskiego, a pierwszą indywidualną wystawę miała w Kolonii Artystów. W swoim dorobku ma udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na przestrzeni ostatnich lat miała indywidualne wystawy Nirvana w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie (2021), Opera Bizarna w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2022), w Sosnowieckim Centrum Sztuki, Zamek Sielecki – Kruche Elementy (2023) oraz w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (2024). Artystka jest kuratorką ponad 100 wystaw zrealizowanych w Klubie Żak, ale także wystaw w CSW Łaźnia-Sekwencja czy Paradise lost w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jest również autorką tekstów o sztuce publikowanych w czasopiśmie Panoptikum czy Exit. Prace artystki publikowane były w 3 numerze Czasu Kultury (2020) oraz brały udział w akcji outdoorowej stołecznej Zachęty prezentującej reprodukcję obrazu na nośniku miejskim w Warszawie (2020). O malarstwie Nowosielskiej pisała Magdalena Ujma (tekst w magazynie Ręcznik), Ewelina Jarosz w Czasie Kultury, Kamila Wielebska, Agnieszka Wołodźko, Jakub Knera (Magazyn Szum), Aneta Szyłak (Restart Mag). Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych m.in.: w Muzeum Narodowym w Gdańsku. (Fundusz zakupowy Halimy Nałęcz i Basila Alkazziego) oraz w kolekcji Nowego Muzeum Sztuki Współczesnej NOMUS w Gdańsku.

Wernisaż: 28 czerwca 2024 r., godz. 18:00
Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie
Kuratorka: Mariola Balińska

Szczegóły

Początek:
28 czerwca 2024
Koniec:
4 sierpnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://bwa.olsztyn.pl/bwa3/index.php?site=article&id=806

Miejsce wydarzenia

BWA w Olsztynie
al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Olsztyn, 10-450 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 89 527 94 66
Witryna internetowa:
http://www.bwa.olsztyn.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.