Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny

13 lipca 202129 sierpnia 2021

Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny, malarstwo, sztuka polska, Niezła Sztuka

Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny

13 lipca 2021 r. – 29 sierpnia 2021 r.
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie |
Galeria Zwiastun

Abstrakcja w twórczości Anity Grobelak jest najsilniejszym i najpełniejszym językiem poznawania, odczuwania oraz kontaktu z otoczeniem. Od niej wychodzi i do niej powraca na różnych etapach swojej działalności. Przetwarzając malarskimi środkami obrazy rzeczywistości lub mentalne doznania zmierza w kierunku transcendentnego poznania i autopoznania.

Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny
Wystawa Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny

Kolor, materia malarska i pozamalarskie środki artystycznego wyrazu budują w jej obrazach przestrzeń, jaką widz może odebrać intuicyjne, emocjonalnie lub intelektualnie. Bogactwo pojawiających się tutaj form implikuje rozmaite skojarzania.

Dla autorki dokonywana przez intelekt abstrakcja jest równie ważnym narzędziem poznania co tradycyjna percepcja. Czasem nawet staje się istotniejsza, czystsza, szczersza, doskonalsza. To, co uzyskujemy w wyniku procedury abstrahowania, samo jest pewną abstrakcją, czymś ogólnym i idealnym zarazem, a więc tym, czego denotacji nie znajdujemy w otaczającym nas świecie, w którym najwyżej dostrzec można egzemplifikujące abstrakcję konkrety.

Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny
Wystawa Anita Grobelak. Abstractio – status ontyczny

Ontycznym status abstrakcji; metoda, jaką należałoby określić charakter danego obrazu, jego sposób istnienia i stopień realności: konkretności i abstrakcyjności, konieczności i przypadkowości, bycia i intencjonalności, czy też aktualności i potencjalności…to kwestie nurtujące Anitę Grobelak.

Szczegóły

Początek:
13 lipca 2021
Koniec:
29 sierpnia 2021
Witryna internetowa:
https://www.galeria.czest.pl/anita-grobelak/wystawy-aktualne

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.