Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Arkadia

17 listopada 202317 marca 2024

Roelant Savery, Arka Noego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Arkadia, wystawa, niezła sztuka

Na wystawie „Arkadia” zaprezentowane zostaną różne redakcje tego kulturowego mitu: utopii ładu, błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Topos Arkadii, zakorzeniony m.in. w Eklogach Wergiliusza, to idealny pejzaż kultury śródziemnomorskiej, który w czasach nowożytnych przeobraził się w dworski ogród, miejsce ucieczki przed cywilizacją, przestrzeń harmonijnego zespolenia przyrody z człowiekiem.

Roelant Savery, Arka Noego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Arkadia, wystawa, niezła sztuka
Roelant Savery, Arka Noego | lata dwudzieste XVII w.

Arkadia to także znana z mitologii greckiej kraina pasterek i pasterzy, nimf, satyrów i faunów umiejscawiana na Peloponezie. Ale Arkadią nazywane były również ogrody arystokratów (m.in. Arkadia koło Nieborowa – romantyczne założenie księżnej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej) i artystów, ziemiańskie siedziby, egzotyczne krainy i malownicze regiony.

Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rysunki i ryciny, rzeźby, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (majoliki, tapiserie, kostiumy). Będą to przede wszystkim obiekty ze zbiorów MNW, wzbogacone obrazami z muzeów francuskich i niemieckich (m.in. Musée du Louvre; Musée d’Orsay; Schloss Charlottenburg, Berlin; Staatliche Museen zu Berlin) a także kolekcji polskich (m.in. Muzeum Łazienki Królewskie oraz Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki). Nicolas Poussin, François Boucher, Claude Lorrain, Rembrandt, Antoine Watteau, Henryk Siemiradzki, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Pablo Picasso to mistrzowie, których prace będzie można obejrzeć na wystawie. Uczestniczyć w niej będą także wybitni artyści współcześni: Jarosław Kozakiewicz, rzeźbiarz i projektant architektury oraz Mirosław Bałka – światowej sławy twórca rzeźb i video-artu. Tym samym wprowadzamy na nią prace najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, którzy podejmują działania na rzecz Natury w celu odtworzenia utraconej równowagi ekologicznej.

Przedstawiamy zatem interpretację klasycznego mitu Arkadii w ramie sztuki najnowszej, która eksponuje świadomość zagrożeń cywilizacyjnych, refleksję o stanie Ziemi, degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego i zaburzonej równowagi między ekonomią i ekologią, człowiekiem i naturą. Kryzys klimatyczny i eksploatacja zasobów naturalnych planety każą skonfrontować starożytne marzenie o idealnym miejscu ze współczesnym stanem środowiska.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (Muzeum Narodowe w Warszawie) i prof. Antoni Ziemba (Uniwersytet Warszawski).

Szczegóły

Początek:
17 listopada 2023
Koniec:
17 marca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mnw.art.pl/wystawy/arkadia,258.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.