Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

26 czerwca 202110 października 2021

Anna Bilińska-Bohdanowicz wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie, niezła sztuka

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz
26 czerwca – 10 października
 2021 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie


Anna Bilińska-Bohdanowiczowa wystawa
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Autoportret niedokończony | 1892, Muzeum Narodowe w Warszawie

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) to pierwsza polska artystka, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów.

Anna Bilińska-Bohdanowicz wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie, niezła sztuka
Anna Bilińska-Bohdanowicz, Portret rzeźbiarza George’a Greya Bernarda w pracowni | 1890, The State Museum of Pennsylvania

Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

Celem wystawy jest prezentacja możliwie najszerszego wyboru prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej (w tym dzieł do tej pory nieznanych), pochodzących z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych. Głównym wątkiem wystawy będzie artystyczna kariera Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie poprzez naukę w paryskiej Académie Julian ku udziałowi w międzynarodowych wystawach sztuki.

Anna Bilińska-Bohdanowicz wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie, niezła sztuka
Anna Bilińska-Bohdanowicz, Murzynka | 1884, Muzeum Narodowe w Warszawie

Prezentacja poruszać będzie zagadnienia natury artystycznej, takie jak akademizm w twórczości Bilińskiej, portret jako preferowany przez nią temat malarski czy technika pastelu, w której wypowiadała się równie często jak w malarstwie olejnym. Inne kwestie, które zamierzamy podjąć, to samoświadomość artystki i jej widzenie pozycji artysty w świecie, wyrażające się m.in. w kreowaniu własnego wizerunku, tak jak w słynnym Autoportrecie z 1887 roku (Muzeum Narodowe w Krakowie).

Niezwykle interesujące są również wątki biograficzne: pokonywanie przez malarkę materialnych i osobistych trudności na drodze do zawodowego sukcesu czy jej relacje towarzyskie i uczuciowe. Twórczości Bilińskiej nie sposób przedstawić bez zarysowania ograniczeń, jakich w XIX wieku doświadczały kobiety w ramach instytucji sztuki i kształcenia artystycznego oraz ze względu na normy i oczekiwania społeczne.

Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny katalog prac istniejących i zaginionych Anny Bilińskiej, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi.

Szczegóły

Początek:
26 czerwca 2021
Koniec:
10 października 2021
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl/wystawy/artystka-anna-bilinska-bohdanowicz,222.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.