Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

21 czerwca 20241 września 2024

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu, wystawa, sztuka współczesna, rzeźba, kamień, niezła sztuka
August Zamoyski. Myśleć w kamieniu, wystawa, sztuka współczesna, rzeźba, kamień, niezła sztuka
Wystawa August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Wystawa Augusta Zamoyskiego to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona jest nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie i szkicowniki. August Zamoyski. Myśleć w kamieniu to projekt, który po raz pierwszy na tak szeroką skalę ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii.

Na wystawie prezentujemy 52 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Są one odzwierciedleniem wszystkich okresów w twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego dorobku.

Nie jest to klasyczny, muzealny pokaz, lecz próba stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza. Ekspozycji rzeźb towarzyszy bowiem pokaz obrazów wybitnych malarzy i przyjaciół artysty z okresu zakopiańskiego i paryskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – w tym słynny autoportret Ostatni papieros skazańca ze zbiorów Muzeum Literatury – oraz seria portretów pastelowych tego twórcy, a także obrazy Eugeniusza Zaka, Gustawa Gwozdeckiego, Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Menkesa i Leopolda Gottlieba z kolekcji Wojciecha Fibaka. W Kinie Centrum odbędzie się przegląd filmów o sztuce poświęconych twórczości i życiu Augusta Zamoyskiego.

Wernisaż : 21 czerwca 2024 r., godz. 18:00
Kuratorzy: dr Anna Lipa, Krzysztof Stanisławski

Szczegóły

Początek:
21 czerwca 2024
Koniec:
1 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://csw.torun.pl/csw/wystawa-august-zamoyski-myslec-w-kamieniu-45540/

Miejsce wydarzenia

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
56 610 97 18
Witryna internetowa:
https://csw.torun.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.