Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

OFF Colour Mużyło & Jasiński

16 marca 202030 września 2020

OFF Colour Mużyło & Jasiński

Wernisaż: brak informacji
Teatr Narodowy w Warszawie|
Galeria przy Teatrze
Wystawa czynna do: brak informacji

Z jednej strony pełne tonalnych szarości i subtelnej gry światła malarstwo Sylwii Mużyło, z drugiej nasycone kolorem, intensywne, obrazy Dominika Jasińskiego. Wystawa OF(F) COLOUR to zestawienie dzieł malarzy z dwóch światów, w jednej przestrzeni – Amaristo Galerii Przy Teatrze w Warszawie. To również zaproszenie widza do konfrontacji z dwoma, odmiennymi podejściami do malarstwa, koloru i piękna.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Tematem przewodnim prac Mużyło i Jasińskiego jest człowiek, natomiast środki jakich używają artyści do pokazania ludzkich emocji są bardzo różne – właśnie dzięki temu wystawa OF(F) COLOUR jest intensywna, mocna i refleksyjna.

Już sama nazwa wystawy OF(F) COLOUR może być interpretowana na kilka różnych sposobów. Może to znaczyć zarówno „kolorowy”, „bez koloru”, jak i „w złym kolorze”.

Niektórych może urzec subtelność w malarstwie Sylwii Mużyło, a obrazy Dominika Jasińskiego będą dla nich przerysowane, inni natomiast poczują niedosyt w dziełach Mużyło, a energię u Jasińskiego. W tym tkwi cały urok tej wystawy, jej wielowarstwowość, świeżość i ekscytująca mnogość interpretacji.
————————————————————————————-
Kobieta… ale jaka?

Kobiety są główną inspiracją obojga artystów. Każdy z nich przedstawia je w inny sposób.

Mużyło wydobywa ich piękno zewnętrzne i osadza w różnych społecznych sytuacjach. Tym samym podejmuje dialog z wyobrażeniem kobiety, przedstawiając kolejne etapy jej życia. W malarstwie artystki pojawiają się małe dziewczynki, kobiety-matki – obejmujące pełnymi czułości gestami swoje dzieci, kobiety-zaklinaczki hipnotyzujące spojrzeniem, kobiety łagodne prezentowane wśród draperii i ornamentów roślinnych, a także mityczne istoty, efemeryczne zjawy, dziewczyny z „męskimi” atrybutami czy chłopczyce i wampy.

Mużyło jest doskonałą portrecistką. Sama o sobie mówi, że wykonuje „portrety pamięciowe”, które stają się świadectwem historii i próbą uchwycenia zjawiska przemijania.

Jej malarstwo wychodzi od fotografii, której zawdzięcza specyficzne „migawkowe” ujęcie i budowanie napięcia między widzem a rozgrywającą się na obrazie „zamrożoną” w ułamku sekundy sceną.

Prace Jasińskiego to również ujęcie portretowe kobiety, nierzadko erotyczne. Dzieła artysty często splecione są z motywami florystycznymi, widać w nich wpływy Secesji i Młodej Polski. Charakteryzują się też odważnym użyciem koloru, którym malarz operuje po mistrzowsku. Mocna i pewna siebie kreska oraz anatomiczna znajomość ludzkiego ciała sprawiają, że prace Jasińskiego przykuwają oko i są twardo osadzone na płaszczyźnie płótna.
Używając mocnych kolorów, często ze sobą kontrastujących, Jasiński serwuje odbiorcy portret kobiety pewnej siebie i nieco drapieżnej. U artysty często pojawiają się też motywy ludowe – nie tylko polskie, ale też zaczerpnięte z innych kultur.

Ciekawostką jest to, że na potrzeby wystawy artyści spróbowali pobawić się formą i namalowali siebie nawzajem. Portrety również będzie można podziwiać podczas wystawy.
——————————————————————————————
O ARTYSTACH

Sylwia Mużyło ukończyła ASP we Wrocławiu. Jest autorką wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wystaw zbiorowych. Prace artystki można oglądać w jej autorskiej galerii i pracowni w Dzierżoniowie. Swoje prace prezentowała również we własnej galerii sztuki w podziemiach The Ultimate Hallucinatie w Brukseli – Sylwia Mużyło Art Gallery Brussels było połączeniem sztuki nowoczesnej z atmosferą XIX wiecznej stolicy Belgii.

Dominik Jasiński to absolwent warszawskiej ASP (Wydział Grafiki), aktualnie mieszka i pracuje w Portugalii. Jest nie tylko malarzem, ale też autorem rysunków, ilustracji książkowych i magazynowych oraz grafikiem. Artysta jest pomysłodawcą i kuratorem cyklu wystaw Jasinski&friends. Jego praca została opublikowana w setnym wydaniu British VOGUE (czerwiec 2016). Czynnie wspiera aukcje charytatywne oraz inicjatywy promujące Polskę na świecie.

Szczegóły

Początek:
16 marca 2020
Koniec:
30 września 2020
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/737450979995082/

Miejsce wydarzenia

Galeria Opera | Teatr Wielki Opera Narodowa
Pl. Teatralny 1
Warszawa, 00-950 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 226 920 200
Witryna internetowa:
https://teatrwielki.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.