Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dorota Sak. The way

12 czerwca 202016 sierpnia 2020

Dorota Sak. The way

Wernisaż: 12 czerwca 2020 r.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi|
Ośrodek Propagandy Sztuki
Wystawa czynna do: 16 sierpnia
kurator: Dariusz Leśnikowski

Dorota Sak nieprzerwanie szuka właściwych form dla wyrażenia osobistych przeżyć, równocześnie odwołując się do wielowiekowej spuścizny kulturowej i cywilizacyjnej. Jej prace z jednej strony ukazują i interpretują rzeczy codzienne, a z drugiej dotykają ogólnych, uniwersalnych treści. Artystka operuje żywymi, prostymi formami plastycznymi, ale też zmonumentalizowanymi, uniwersalnymi symbolami. Przenika je rytm i zasada powtarzalności form.

Dorota sak, Rytmy, olej, 80 x 56 cm
Dorota sak, Rytmy, olej, 80 x 56 cm

Bogatą twórczość Doroty Sak, obejmującą różnorodne przejawy plastycznej ekspresji: tkaninę artystyczną, obiekty, instalacje, malarstwo przenikają wspólne idee, powtarzające się motywy, które każą traktować jej dorobek jako bardzo wyrazisty i spójny. Takie problemy jak: przemiany w obrębie systemów wartości czy idea generacyjności artystka postrzega nie tylko w ograniczonej perspektywie czasowej, ale też uniwersalnie – w kontekście dziejów całej kultury. Unaocznia, do jakiego stopnia bywamy przypisani do ziemi, symboli, tradycji, wspólnego losu. Zewnętrzna, znajoma kulturowa forma służy przywołaniu określonego światopoglądu i systemu wartości. Artystka je uobecnia, posługując się wybraną ikoną charakterystyczną dla danego czasu.

Dorota Sak, z cyklu Milion róż, 2019, akryl, 60 x 90 cm
Dorota Sak, z cyklu Milion róż, 2019, akryl, 60 x 90 cm

W jej pracach możemy odnaleźć równie dobrze plastyczny zapis konkretnego motywu, jak i historię ludzkości, utrwaloną przy pomocy tajemniczych symboli i snującą się przez kolejne karty jak nić życia przemieniona w organiczne włókno. Czasem odkrywamy w takiej wypowiedzi rodzaj ironicznego (i autoironicznego) komentarza na temat charakteru współczesnej kultury. Za wszystkimi wypowiedziami kryje się zaduma człowieka nad ulotnością większości codziennych przeżyć, zatopionych w strumieniu czasu.

Paradoksalnie, wiele pytań, jakie pojawiały się w jej twórczości, dziś nabiera szczególnej wymowy. Przede wszystkim tam, gdzie Dorota Sak inspirowana bieżącymi wydarzeniami, ale też intuicją i przeczuciem, kreuje obraz świata jako popękany czy zagrożony rozpadem. I znów wypada jej pytać: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Szczegóły

Początek:
12 czerwca 2020
Koniec:
16 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
https://www.mgslodz.pl/wystawy/dorota-sak-the-way-422.html

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Ośrodek Propagandy Sztuki
ul. Sienkiewicza 44
Łódź, 90-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
42 674 10 59
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.