Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu

14 października 202328 stycznia 2024

Edward Steichen, Autoportret z aparatem, fotografia, autoportret, sztuka XX w., niezła sztuka
Edward Steichen, Autoportret z aparatem, fotografia, autoportret, sztuka XX w., niezła sztuka
Edward Steichen, Autoportret z aparatem | 1917, Copyright © 2023 The Estate of Edward Steichen / Artists Rights Society (ARS), New York

Edward Steichen jest jednym z ojców współczesnej fotografii. Sławę zdobył pracując jako portrecista, był mistrzem fotografii modowej i reklamowej. Jako kurator Działu Fotografii w nowojorskim Museum of Modern Art był odpowiedzialny za stworzenie wystawy „Rodzina człowiecza” [„Family of Man”]. Po raz pierwszy w Polsce prezentujemy retrospektywę twórczości tego wyjątkowego artysty złożoną w całości z autorskich odbitek z kolekcji luksemburskiego Musée national d’archéologie, d’histoire et d’art.

Na wystawie w MuFo Rakowicka można obejrzeć wybór prac artysty z różnych okresów – od wczesnych piktorialistycznych krajobrazów, przez portrety tworzone na początku XX wieku w Nowym Jorku i Paryżu, zdjęcia modowe i reklamowe z dwudziestolecia międzywojennego, powstałe w czasie, kiedy Steichen odpowiadał za linię fotograficzną magazynów „Vogue” i „Vanity Fair”, aż po najpóźniejsze prace fotografa. Przyglądając się kolejnym etapom twórczości niezwykle wszechstronnego artysty, można przekonać się, jak ogromny wpływ Edward Steichen wywarł na współczesną fotografię.

Odbitki, które prezentujemy na krakowskiej wystawie pochodzą z wyjątkowego daru, który trafił do muzeum w Luksemburgu w 1985 roku na życzenie Edwarda Steichena. Zgodnie z wolą fotografa część jego spuścizny fotograficznej – ponad 800 autorskich odbitek, trafiła do muzeów kolekcjonujących fotografię na całym świecie. Wśród instytucji takich jak Museum of Modern Art, brytyjskie Royal Photographic Society, paryska Bibliothèque nationale czy Art Institute of Chicago znalazło się również Musée national d’histoire et d’art w Luksemburgu (dziś muzeum nosi już nową nazwę – Musée national d’archéologie, d’histoire et d’art). Chociaż w tamtym okresie muzeum w Luksemburgu nie posiadało zbiorów fotografii, trafiło do niego aż 178 odbitek.

Kurator: Dominik Kuryłek

Wystawa pod Honorowym Patronatem Jej Królewskiej Wysokości Dziedzicznej Wielkiej Księżnej Luksemburga, zrealizowana we współpracy z Musée national d’archéologie, d’histoire et d’art.

Szczegóły

Początek:
14 października 2023
Koniec:
28 stycznia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://mufo.krakow.pl/odwiedzaj/wystawy/edward-steichen-18791973

Miejsce wydarzenia

Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Rakowicka 22A,
Kraków, 31-510 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 395 70 42
Witryna internetowa:
https://mufo.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.