Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Erich Buchholz. Historia sztuki to jedno wielkie fałszerstwo

20 kwietnia 202330 września 2023

Erich Buchholz, Otwarta księga, płaskorzeźba, sztuka XX w., awangarda, niezła sztuka
Erich Buchholz, Otwarta księga, płaskorzeźba, sztuka XX w., awangarda, niezła sztuka
Erich Buchholz, Otwarta księga | 1922, Galerie Berinson, Berlin

Jego abstrakcyjne płaskorzeźby uważane są za ikony XX wieku, jego projekty graficzne są awangardowe, a projekty budynków wizjonerskie.

Do Muzeum Narodowego w Szczecinie przyjechały kruche obiekty przestrzenne ze szkła i pleksi oraz złocone abstrakcyjne reliefy Ericha Buchholza. W gmachu na Wałach Chrobrego stanęła także rekonstrukcja jego atelier zaprojektowanego w 1922 roku.

Urodzony w Bydgoszczy Erich Buchhholz należał do najciekawszych twórców niemieckiej awangardy. W Polsce niemal zupełnie nieznany, nie tylko funkcjonował na międzynarodowej scenie artystycznej, lecz był także przez nią ceniony od początku lat dwudziestych XX wieku. Wiążąc swoje losy z Berlinem, tyglem kulturowym ówczesnej Europy, miał możliwość zawarcia znajomości z przedstawicielami nowoczesnych kierunków w sztuce, pochodzącymi ze wszystkich części kontynentu. W pracowni Buchholza bywał protagonista radzieckiego konstruktywizmu El Lisicki, prekursorzy filmu eksperymentalnego – Węgier Lászlo Moholy-Nagy i Szwed Viking Eggeling, pionier architektury funkcjonalistycznej w Holandii Jacobus J.P. Oud, rumuński malarz dadaistyczny Arthur Segal, a także czołowy polski reprezentant abstrakcji geometrycznej Henryk Berlewi.

Z okazji 50. rocznicy śmierci Buchholza oraz 100. jubileuszu powstania jego berlińskiej pracowni – dzieła totalnego – Muzeum Narodowe w Szczecinie i Kunsthaus Dahlem w Berlinie we współpracy z zarządcą spuścizny po artyście oraz Fundacją Sztuki Konkretnej i Designu w Ingolstadt prezentują wystawę poświęconą wszechstronnemu malarzowi, architektowi, rzeźbiarzowi, grafikowi i projektantowi produktu. Jej tytuł nawiązuje do autobiografii artystycznej opublikowanej w 1972 roku. Buchholz, nie mogąc się pogodzić z zepchnięciem na margines „oficjalnej historii sztuki” po drugiej wojnie światowej, wyraził w ten sposób swój sprzeciw wobec jednowymiarowości spisanych dziejów awangardy. Ekspozycja przywraca głos temu nonkonformistycznemu twórcy oraz konfrontuje jego dorobek z obowiązującym kanonem. Z myślą o polskim widzu odkrywa również pozaartystyczne źródła idei charakterystyczne zwłaszcza dla niemieckiego modernizmu.

Wernisaż: 20 kwietnia 2023 r., godzina 18.00

Kuratorzy: dr Szymon Piotr Kubiak, dr Dorothea Schöne

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Kunsthaus Dahlem w Berlinie
Patronat honorowy: Cornelia Pieper, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Katrin Lange, ministra finansów i spraw europejskich kraju związkowego Brandenburgia oraz Olgierd Geblewicz, Marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin, 70-561 Polska
+ Google Map
Telefon:
91 4315 200
Witryna internetowa:
https://muzeum.szczecin.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.