Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nowosielski. W setną rocznicę urodzin

14 kwietnia 202315 października 2023

Jerzy Nowosielski, Wschód słońca, 1965, sztuka współczesna, sztuka XX w., sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Jerzy Nowosielski, Wschód słońca, 1965, sztuka współczesna, sztuka XX w., sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Jerzy Nowosielski, Wschód słońca | 1965

Jerzy Nowosielski swą artystyczną podróż rozpoczął w 1940 roku, studiując w okupacyjnej Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie w pracowni Stanisława Kamockiego. Po wojnie w latach 1945–1947 kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa. Dyplom uzyskał w 1961 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1957 roku został członkiem założycielem reaktywowanej po wojnie II Grupy Krakowskiej. Był wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a od 1962 roku związał się z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Muzeum Narodowe w Krakowie może poszczycić się znakomitą kolekcją prac Nowosielskiego, w tym dzieł malarskich, na papierze oraz ikonę, która prezentowana jest w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w przestrzeni poświęconej sztuce cerkiewnej. Obrazy artysty można podziwiać również w stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym.

Wystawa, przygotowana z okazji setnej rocznicy urodzin Nowosielskiego, przedstawia trzy wątki w jego twórczości: pejzaż, ciało i abstrakcję. Pejzaże Mistrza przywodzą na myśl ujęcia filmowe, a ich kompozycja w znacznej mierze opiera się na zestawianiu płaskich i geometrycznych form. W tym wyborze prac możemy oglądać krajobrazy miejskie i wiejskie, przedstawione z różnych perspektyw – czasami frontalnie, są też ujęcia z lotu ptaka. Drugi temat to ciało, które nie jest tu jednak obiektem estetycznej kontemplacji, ale staje się niemal geometryczną formą, pozbawioną swej cielesności – jest uproszczone, zrytmizowane i anonimowe. Artysta, głęboko zanurzony w duchowości, dążył do ukazania ciała uświęconego, wyabstrahowanego z ziemskiej rzeczywistości. Trzeci wątek wystawy – abstrakcja w twórczości tego malarza odnosi się przede wszystkim do bytu najwyższego, do transcendencji, której emanację stanowi światło, także światło wiedzy i olśnienie.

Kuratorka: Anna Budzałek
Koordynatorka: Ewa Kalita
Projektantka aranżacji: dr Paulina Zwolak-Nowak

Szczegóły

Początek:
14 kwietnia 2023
Koniec:
15 października 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/nowosielski

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny
al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 56 00
Witryna internetowa:
http://mnk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.