Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego

1 kwietnia 202318 czerwca 2023

Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego, wystawa, sztuka polska, grafika, ilustracja, niezła sztuka
Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego, wystawa, sztuka polska, grafika, ilustracja, niezła sztuka
Wystawa Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego

Przez blisko sześć dekad aktywności Eryk Lipiński dbał, by możliwie szerokie grono mogło „doświadczać” jego umiejętności dostrzegania zabawnych stron życia. Błyskotliwe poczucie humoru Eryka, niekiedy zabarwione niewielką i zazwyczaj niegroźną dozą złośliwości, przenikało całą jego twórczość – rysunkową, projektową i satyryczną.

Najważniejszą dziedziną, w której objawiły się wyjątkowe zdolności Eryka, był rysunek prasowy w swej humorystyczno-satyrycznej odmianie. Jednak oeuvre Lipińskiego, jest znacznie bogatsze i zdecydowanie wykracza poza rysunek. Eryk był także wszechstronnym grafikiem użytkowym, o czym świadczą zrealizowane przez niego liczne projekty plakatów, ilustracji, reklam, okładek do książek i czasopism, jak również filmy animowane wykonane na podstawie jego rysunków.

Te nieco dziś zapomniane realizacje Lipińskiego, sporadycznie dotychczas przypominane i prezentowane na wystawach, stanowią wartościowy materiał pozwalający wskazać, jak przez kolejne dziesięciolecia kształtował się język wypowiedzi artysty. To właśnie w projektach graficznych dostrzegalna jest wrażliwość Eryka na współczesność. Grafika użytkowa Lipińskiego zdecydowanie bardziej niż jego satyra rysunkowa – ujęta w sztywne i precyzyjne ramy konwencji, podporządkowujące formę treści – jest polem łączenia autorskiego stylu z nowymi prądami i kierunkami pojawiającymi się w sztuce XX wieku.

Wystawa Zrobiłem projekt prezentuje wybrane realizacje Lipińskiego w dziedzinie grafiki użytkowej, które tworzył od połowy lat 30. do końca lat 80. XX wieku. Na ekspozycji znalazły się między innymi pierwsze przedwojenne projekty okładek dla Instytutu Wydawniczego „Renaissance”, reklamy dla firm: Pluton, Bracia Jabłkowscy, Pepeo, a także zrealizowany wspólnie z Bohdanem Kosińskim plakat reklamujący Browar Tychy.

Powojenną twórczość projektową Lipińskiego reprezentują plakaty filmowe, teatralne i okolicznościowe, okładki dla wydawnictwa Iskry i Czytelnik, okładki do czasopism „Szpilki” i „Polska” oraz koperty na płyty gramofonowe. Ważną część ekspozycji stanowią także projekty ilustracji do książek dla dzieci i dorosłych, wśród których znalazły się chociażby oryginały ilustracji do utworów Opowiedział dzięcioł sowie, Kolorowe wagoniki, Widzi mi się i O czym ćwierkają wróble.

Szczegóły

Początek:
1 kwietnia 2023
Koniec:
18 czerwca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/pl-wystawa/33-wystawy-2023/439-miej-oko-zrobilem-projekt

Miejsce wydarzenia

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11
Warszawa, Mazowieckie 00-070 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 22 827 88 95
Witryna internetowa:
http://muzeumkarykatury.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.