Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Estera Karp

21 stycznia 20247 kwietnia 2024

Estera Karp, artystka, niezła sztuka
Estera Karp, artystka, niezła sztuka
Estera Karp

„Estera Karp” to projekt wystawy twórczości polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, urodzonej w 1897 roku w Skierniewicach, która wpisała się w historię École de Paris – wielonarodowego środowiska twórczego funkcjonującego w stolicy Francji w okresie międzywojennym i w latach następujących po II wojnie światowej.

W latach 20. związana z awangardą łódzką, skupioną wokół grupy „Jung Jidysz”. Wyjechała następnie do Paryża, by czerpać z bogactwa ówczesnej światowej stolicy sztuki. Zmarła samotnie we Francji w 1970 roku (w Créteil pod Paryżem), a jej twórczość uległa zapomnieniu. Dziś jest odkrywana na nowo, dzięki pasji kolekcjonerów i stopniowemu zainteresowaniu historyków sztuki i muzeów.

Estera Karp, artystka, niezła sztuka
Estera Karp, Scena w ogrodzie

W 2017 roku, po raz pierwszy od śmierci malarki, jej prace zostały zaprezentowane w Polsce, w Skierniewicach, na wystawie w Izbie Historii Skierniewic. Od marca 2022 roku do grudnia 2023 trwał pokaz jej malarstwa w Musée d’Art et d’Histoire du Judaïsme (Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu).

Planowana wystawa, od 21 stycznia do 7 kwietnia 2024 roku w Muzeum Historycznym Skierniewic, to symboliczny powrót artystki do rodzinnego gniazda, do źródeł. Skierniewickie Muzeum będzie gościć w swoich progach niemal 80 jej prac, stanowiących przekrój jej malarstwa. Tak obszerna wystawa była możliwa dzięki uprzejmości kolekcjonerów, galerii i muzeów z Polski i Francji. Część pokazanych prac pochodzi również ze zbiorów Muzeum Historycznego Skierniewic.

Estera Karp, artystka, niezła sztuka
„Estera Karp” w Muzeum Historycznym w Skierniewicach

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja, w dużej mierze dwujęzyczna, polsko-francuska, zawierająca teksty na temat życia i dzieła Estery Karp oraz katalog wszystkich pokazanych na wystawie prac, reprodukowanych w kolorze.

W opisany powyżej sposób, realizowany projekt spełnia założone przez nas cele, którymi były i są: badania, dokumentacja, popularyzacja i upowszechnienie wiedzy na temat artystki – zarówno we Francji, jak i w Polsce, dzięki połączeniu wysiłków przedstawicieli obu środowisk.

Kuratorzy:
dr Ewa Bobrowska, prof. Sławomir Górzyński, Marzena Rafińska

Szczegóły

Początek:
21 stycznia 2024
Koniec:
7 kwietnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://muzeumskierniewic.pl/aktualnosci/estera-karp-1897-1970/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Historyczne Skierniewic
ul. Stefana Batorego 64 J
Skierniewice, 96-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 573 447 126
Witryna internetowa:
https://muzeumskierniewic.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.