Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Ewa Cieniak. Czerwona nitka

24 maja 202425 sierpnia 2024

Ewa Cieniak. Czerwona nitka, wystawa, haft, sztuka współczesna, portret, niezła sztuka
Ewa Cieniak. Czerwona nitka, wystawa, haft, sztuka współczesna, portret, niezła sztuka
Wystawa Ewa Cieniak. Czerwona nitka

„Czerwona nitka” to projekt multimedialnej wystawy, którego celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami związanymi z depresją oraz promowanie otwartego dialogu na temat zdrowia psychicznego. Projekt skupia się na dwóch perspektywach: osób borykających się z chorobą oraz ich otoczenia, dążąc do ułatwienia komunikacji i lepszego zrozumienia tej trudnej tematyki.

W skład wystawy wchodzą wielkoformatowe hafty, przedstawiające portrety bohaterek biorących udział w projekcie oraz nagrania rozmów prowadzonych przez artystkę Ewę Cieniak, pomysłodawczynię i autorkę projektu, z uczestniczkami wydarzenia. Ekspozycję dopełnia artystyczna instalacja wykonana z czerwonej włóczki, w której każdy sznurek symbolizuje osobę, doświadczającą depresji. W tle, spowity czerwonymi nićmi stoi „Stół z siedmioma nogami” – projekt zrealizowany przez artystkę w 2018 r. Stół, od którego wszystko się zaczęło, jest elementem układanki, prowodyrem projektu „Czerwona nitka”. Wystawy, która inspiruje do refleksji nad tematami zdrowia psychicznego, dąży do rozbudzenia świadomości widza.

EWA CIENIAK, absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydziału grafiki warsztatowej. Po kilkunastu latach pracy w agencjach reklamowych, wróciła do tworzenia. Jednym z narzędzi jakimi się posługuje jest haft, ale coraz częściej sięga po „nieograniczone” możliwości jakie daje tkanina, włókno, nici. Eksploruje potencjał performatywny oraz rzeźbiarski tych materii. Stale poszukuje i eksperymentuje. Niezmiennie jednak interesują ją ludzie, ich twarze, emocje oraz relacje między nimi. Przedstawiając ich, portretując – sięga głębiej, pod powierzchnię. Efekt jest wynikiem jej obserwacji i przemyśleń, ale także podążania za intuicją. Ona odgrywa w twórczości Ewy Cieniak bardzo ważną rolę. Obserwuje także to, co dzieje się dookoła: w przestrzeni społecznej, lokalnie, globalnie, w naturze. Jeśli uznaje, że ma coś na ten temat do powiedzenia, coś, co warto powiedzieć i może to wpłynąć na zmianę na lepsze, na zmianę percepcji przez odbiorców – realizuje projekt na ten temat. To jest jej artystyczna forma aktywizmu społecznego.

Wernisaż: 24 maja 2024 r., godz. 18:00
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA | Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej (Stara Kopalnia)

Kuratorzy: Ilona Sapka, Piotr Micek

Szczegóły

Początek:
24 maja 2024
Koniec:
25 sierpnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://bwa.walbrzych.pl/wystawa/ewa-cieniak-czerwona-nitka/

Miejsce wydarzenia

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
ul. Piotra Wysockiego 29
Wałbrzych, 58-304 Polska
+ Google Map
Telefon:
74 667 09 21
Witryna internetowa:
https://bwa.walbrzych.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.