Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Fundator. Hrabia Władysław Zamoyski

8 czerwca 202431 sierpnia 2024

Fundator. Hrabia Władysław Zamoyski, wystawa, malarstwo, rzeźba, sztuka współczesna, niezła sztuka
Fundator. Hrabia Władysław Zamoyski, wystawa, malarstwo, rzeźba, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Fundator. Hrabia Władysław Zamoyski

Rok 2024 został ogłoszony rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego, wybitnej postaci związanej z Zakopanem. Hrabia Zamoyski był m.in. fundatorem Bazaru Polskiego – budynku, w którym w 1911 roku powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy i wydarzenia kulturalne, a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki. Za sprawą tego niezwykłego projektu wystawienniczego „Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski”, opowiemy nie tylko o znakomitej postaci jaką był Hrabia, ale przede wszystkim przypomnimy i zaprezentujemy artystów, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej „Bazaru Polskiego”, a którzy bardzo aktywnie działali na polu kulturalnym i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.

Artyści: Wojciech Brzega, Kazimierz Brzozowski, Adam Chmielowski, Zefiryn Ćwikliński, Stanisław Gałek, Stanisław Gąsienica-Sobczak, Jan Gąsienica-Szostak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Karol Kłosowski, Bronisław Kopczyński, Janusz Kotarbiński, Tymon Niesiołowski, Jan Rembowski, Jan Rykała, Władysław Skoczylas, Alfred Terlecki, Bogdan Treter.

Wernisaż: 7 czerwca 2024 r., godz. 17:00
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
Kuratorka wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny
Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury

Szczegóły

Początek:
8 czerwca 2024
Koniec:
31 sierpnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-biezace/maj-2024/wystawa-quot-fundator-hrabia-wladyslaw-zamoyski-quot

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem
ul. Krupówki 41
Zakopane, 34-500 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 18 201 27 92
Witryna internetowa:
http://galeria.zakopane.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.