Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii

17 maja 202430 czerwca 2024

Gdzie oryginał, Sztuka na fotografii, wystawa, Fundacja Archeologia Fotografii, niezła sztuka
Gdzie oryginał, Sztuka na fotografii, wystawa, Fundacja Archeologia Fotografii, niezła sztuka
Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii

Pytanie Gdzie oryginał? stawiane na nowej wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii odnosi się do zagadnienia reprodukcji dzieł sztuki na zdjęciach. Praca fotografów i fotografek dokumentujących dzieła sztuki zazwyczaj nie spotyka się z uznaniem, ponieważ powszechnie uważana jest za rzemiosło, a same zdjęcia za rodzaj zapisu, którego temat jest najistotniejszy.

Zaprezentowane zostaną wybrane prace trójki wyjątkowych postaci polskiej fotografii: Antoniego Zdebiaka (1951–1991), Jana Fleischmanna (1940–2019) i Danuty Rago (1934–2000). Zdebiak, fotograf-performer, na eksperymentalnych zdjęciach definiował reprodukcję fotograficzną na nowo.

Fleischmann zajmował się reprodukowaniem zawodowo, a jego zdjęcia ukazują wszestronność, biegłość warsztatową i twórcze podejście do pozornie tylko wtórnego zajęcia. Rago dokumentowała prace konserwatorskie nad Panoramą Racławicką i zdołała ukazać proces odtwarzania tego monumentalnego dzieła sztuki jako niezwykły spektakl.

Antoni Zdebiak, Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike), fotografia, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Antoni Zdebiak, Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike) | 1974-1975, © J.D.E. Zdebiak, Fundacja Archeologia Fotografii

Wystawa Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii to także namysł nad główną gałęzią działalności Fundacji Archeologia Fotografii, a więc digitalizacją archiwów polskich fotografek i fotografów.

Na wystawie zadajemy pytania o status fotograficznej kopii dzieła – mówi kurator, Mikołaj Chmieliński. – Zastanawiamy się, na jakie walory obiektu okazuje się ona nieczuła i gdzie zaczyna się granica między kopią a kreacją – dodaje.

W ramach programu towarzyszącego odbędą się otwarte warsztaty w pracowni digitalizacyjnej, oprowadzania kuratorskie i wykład ekspercki. Wystawę zwieńczy huczne świętowanie szesnastych urodzin Fundacji Archeologia Fotografii.

Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się opracowywaniem oraz ochroną archiwów polskich fotografów i fotografek. Powstała w 2008 roku i obecnie opiekuje się archiwami kilkunastu artystów i artystek, które poddane są kompleksowej pracy: porządkowaniu, digitalizowaniu i udostępnieniu on-line. FAF prowadzi galerię, projekty badawcze, organizuje wystawy, warsztaty i wykłady, wydaje albumy i książki poświęcone teorii oraz historii fotografii.

Szczegóły

Początek:
17 maja 2024
Koniec:
30 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Chłodna 20
Warszawa, 00-891 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 628 14 64
Witryna internetowa:
https://faf.org.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.