Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki

28 stycznia 202316 kwietnia 2023

Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki, wystawa, niezła sztuka
Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki, wystawa, niezła sztuka
Wystawa Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki

„Granice sztuki. 30. lat Paszportów Polityki”. Wystawa zaprezentuje twórczość wszystkich 31 laureatów nagrody w kategorii Sztuki Wizualne.

W styczniu 2023 roku widzowie sceny sztuki współczesnej oraz czytelnicy tygodnika „Polityka” poznają następnego, trzydziestego już z kolei laureata „Paszportu Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki. Natomiast wystawa jubileuszowa zaprezentuje twórczość laureatów nagrody w dwóch czasowych odsłonach – z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.

Małgorzata Mirga-Tas, Wizytacja, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Małgorzata Mirga-Tas, Wizytacja | 2014

„Paszporty Polityki” są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych utworzoną po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest „Polityki” polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowania jej twórców miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libera „Lego. Obóz koncentracyjny”.

Prezentacja we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie laureatów nagrody z trzech dekad będzie szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu – zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości. Siłą rzeczy przegląd ten będzie dotyczył nie tylko listy nagrodzonych artystów, ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce. Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku.

Kuratorka: Dorota Monkiewicz

Szczegóły

Początek:
28 stycznia 2023
Koniec:
16 kwietnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://pgs.pl/granice-sztuki-30-lat-paszportow-polityki/

Miejsce wydarzenia

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2
Sopot, 81-720 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 551 06 21
Witryna internetowa:
http://www.pgs.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.