Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Hokusai. Wędrując…

13 sierpnia 20215 grudnia 2021

Hokusai Katsushika wystawa, Kraków, niezła sztuka

Hokusai. Wędrując…
13 sierpnia 2021 – 05 grudnia 2021
Muzeum Narodowe w Krakowie
Kurator: Beata Romanowicz

Hokusai Katsushika wystawa, Kraków, niezła sztuka
Przeprawa przez rzekę Oi w Kanaya na drodze Tokaido Kanaya no Fuji, z serii Trzydzieści sześć widoków góry Fuji Fugaku sanju-rokkei

Wielka fala w Kanagawa Kanagawa-oki nami-ura, drzeworyt, sztuka japońska, Niezła Sztuka
Wielka fala w Kanagawa Kanagawa-oki nami-ura,
z serii Trzydzieści sześć widoków góry Fuji Fugaku sanju-rokkei | 1831 r.

Zapraszając na wielką monograficzną wystawę drzeworytów Hokusaia ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, oprowadzamy po niej również słowami Jasieńskiego, z którego kolekcji pochodzi większość eksponowanych dzieł, ofiarowanych przez niego Muzeum w 1920 roku.

Wędrowanie po wystawie odbywa się wśród pejzaży Japonii okresu Edo (1603–1868), utrwalonych na znakomitej jakości drzeworytach ukazujących najważniejszy trakt handlowy Tōkaidō i ludzi nim podróżujących. Spotkamy się z majestatem i sacrum góry Fuji, przedstawionej między innymi w słynnej serii Trzydziestu sześciu widoków góry Fuji, znajdziemy również miejsce na odpoczynek – przy wyjątkowym cyklu wodospadów. Wkroczywszy do mrocznego świata duchów (Opowieści przy stu knotkach), a także legend i przypowieści, zgłębimy interpretacje klasycznej poezji japońskiej (Sto poematów opowiedzianych przez piastunkę).

Hokusai Katsushika wystawa, Kraków, niezła sztuka
Wodospad Kirifuri w górach Kurokami w prowincji Shimotsuke Kirifuri no taki,
z serii Oglądanie wodospadów w różnych prowincjach _ Shokoku taki meguri

Wśród prezentowanych obiektów nie zabrakło wzorników Hokusaia dla artystów i rzemieślników, które stały się wielką fascynacją Jasieńskiego oraz inspiracją do przyjęcia przez niego pseudonimu „Manggha”. Niespotykany wcześniej sposób myślenia o dekoracji zapewnił tym albumom popularność aż do czasów obecnych.  Współczesne komiksy manga nawiązują między innymi właśnie do „szkiców wychodzących swobodnie spod pędzla” (jap. manga).

Zawędrujemy też do bogatego świata druków okolicznościowych surimono, które ze względu na walory techniczne i artystyczne stanowią wartość wyjątkową.

Wystawa została wzbogacona o grafiki z daru dr. Jensa Wiebela, który w 2018 roku ofiarował Muzeum Narodowemu w Krakowie kolekcję drzeworytów zakupionych przez jego przodka w Japonii na początku XX wieku.

Szczegóły

Początek:
13 sierpnia 2021
Koniec:
5 grudnia 2021
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/hokusai-wedrujac-drzeworyty-japonskie-z-kolekcji-muzeum-narodowego-w-krakowie

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny
al. 3 Maja 1
Kraków, 30-062 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 56 00
Witryna internetowa:
http://mnk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.