Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ile […] mieści się w jednym kwiecie róży

30 grudnia 202221 maja 2023

ile […] mieści się w jednym kwiecie róży, wystawa, malartwo, sztuka polska, niezła sztuka

ile […] mieści się w jednym kwiecie róży, wystawa, malartwo, sztuka polska, niezła sztuka
Wystawa ile […] mieści się w jednym kwiecie róży
Jej urodę znamy dobrze z obrazów urodzonego w Rozwadowie Alfonsa Karpińskiego, od wieków jest natchnieniem dla artystów, pomaga zakochanym wyrażać uczucia, ale pojawia się również często jako motyw dekoracyjny przedmiotów użytkowych.

Już 30 grudnia w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego otwarta zostanie niezwykła wystawa, której motywem przewodnim jest ona – RÓŻA. Ponad 150 obiektów – obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła przybliży nam bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników.

Wystawa będzie oparta na scenariuszu ekspozycji Róża do wszystkich rzeczy…, która została opracowana i zrealizowana w 2019 r. przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W jej stalowowolskiej odsłonie znajdą się liczne lokalne odniesienia, widoczne już w tytule. Przewodnia fraza: ile […] mieści się w jednym kwiecie róży, pochodzi z wypowiedzi Alfonsa Karpińskiego. Ten urodzony w Rozwadowie malarz był wielkim miłośnikiem róż, niezwykle wdzięcznego motywu w twórczości malarskiej. Róże na obrazach przybierają postać martwych natur, są elementami portretów i dekoracji. Poza motywem wiodącym wystawa ma pokazać wielość znaczeń kulturowych tej szlachetnej rośliny oraz bogactwo tematu w przekrojowym ujęciu artystycznym, symbolicznym, religijnym, metaforycznym oraz botanicznym, i wreszcie w wymiarze regionalnym z podkreśleniem ogrodniczych pasji przedstawicieli rodu Lubomirskich z Charzewic.

Na ekspozycji, oprócz twórczości Alfonsa Karpińskiego, będą też prezentowane obrazy m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Pankiewicza, Bolesława Biegasa, a także malarstwo dawne – XVII- i XVIII-wieczne portrety. Dodatkowo na ekspozycji znajdzie się też porcelana i fajans z najsłynniejszych europejskich manufaktur, a także rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży.

Wystawa będzie też okazją do zaprezentowania nowego nabytku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – obrazu Kwiaciarki Alfonsa Karpińskiego.

Ekspozycji będzie towarzyszył program edukacyjny dostosowany do wszystkich grup odbiorców.

Miejsce ekspozycji: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli
Kuratorka: Karolina Wilkowicz

Szczegóły

Początek:
30 grudnia 2022
Koniec:
21 maja 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wystawy/item/2967-ile-mie%C5%9Bci-si%C4%99-w-jednym-kwiecie-r%C3%B3%C5%BCy

Miejsce wydarzenia

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Rozwadowska 12
Stalowa Wola, 37-450 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48158420207
Witryna internetowa:
https://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/galeria-karpinskiego
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.