Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Joanna Pawlik. Czarny makaron

15 lutego 20203 kwietnia 2020

Joanna Pawlik. Czarny makaron

Wernisaż: 15 lutego 2020 r.
godz. 19:00
CSW Kronika
Wystawa czynna do: 03 kwietnia 2020 r.
Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina

Joanna Pawlik – artystka wizualna, absolwentka krakowskiej ASP (studia na Wydziale Malarstwa w latach 1994 -1999, dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka), W 2018 r. obroniła doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Joanna Pawlik w swojej twórczości wychodzi od własnego, intymnego problemu niepełnosprawności, a następnie poszerza spektrum zagadnienia włączając do pokazu swoich prac działania artystów nieprofesjonalnych. Tworząc razem z innymi „ performerami życia” spójne wypowiedzi w postaci kuratorowanych przez siebie wystaw, jak i reżyserowanych spektakli, zmienia wydźwięk utworów amatorskich. Proces powstawania prac staje się w przypadku twórczości Pawlik równie ważny jak ich „autonomiczne” istnienie. Nawiązywanie relacji, przełamywanie barier, powtarzanie improwizowanych opowieści, jak również zwiększanie aktywności społecznej niepełnosprawnych znajduje się w centrum praktyki artystycznej Joanny Pawlik. Artystka dąży do zmiany, ułatwiania im swoistego „coming outu” rozumianego dosłownie jako wyjście z domu. Sama musiała zmierzyć się z „gapieniem”, kiedy po latach przeżywania wstydu, ujawniła swoją niepełnosprawność, upubliczniając osobiste prace artystyczne.

Pawlik jest autorką wielu wystaw indywidualnych: Performerzy życia, outsiderzy sztuki w Shefter Gallery Kraków (2018); Schron Bojowy w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2017); Czy to jest taki nierealny plan? – odsłona druga, Galeria Bielska BWA (2017); Balans, Bunkier Sztuki (2010), brała udział także w wystawach zbiorowych, m.in. Czujesz to?, Bunkier Sztuki w Krakowie (2018); Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (2017). Jej prace pokazywano m.in. w Fotogalerie WUK, Wiedeń; DOX Contemporary Art Center, Praga. Laureatka nagród, wyróżnień oraz stypendiów, m. in.: nagroda główna na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5 (2008), rezydencja 18th Street Arts Center, Santa Monica (USA, 2010), stypendium Młoda Polska (2010) stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008, 2013). Pierwsza nagroda w konkursie pt. „Placówka” ‐ realizacja autorskiego spektaklu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, 2018. Jest także kuratorką projektów z artystami z kręgu Outisder Art, np. koncerty pt. Nie wasz się pisać oraz Podnoszę lampę w stronę złotych drzwi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2016). Prace Joanny Pawlik znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Szczegóły

Początek:
15 lutego 2020
Koniec:
3 kwietnia 2020
Witryna internetowa:
http://www.kronika.org.pl/wystawy/wystawy-bie%C5%BC%C4%85ce/item/1046-joanna-pawlik-czarny-makaron
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.