Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

KATA/KAMI. Wystawa prac Elżbiety Baneckiej

15 października 202029 listopada 2020

KATA/KAMI
Wystawa prac Elżbiety Baneckiej

Wernisaż: 15 października 2020 r.
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Wystawa czynna do: 29 listopada 2020 r.

Artystka od wielu lat czerpie w swej twórczości inspiracje z kultury japońskiej. Nie jest to jedynie powierzchowna recepcja. Artystka wspomina uczucie cielesnej bliskości i swojskości, które towarzyszyło jej w 1991 roku podczas pierwszego pobytu w Osace, gdzie jeszcze jako studentka została uhonorowana brązowym medalem na Triennale grafiki.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Wystawą w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury zabiera nas w podróż medytacyjną. Każdy krok prowadzi do wyciszenia rozumującego intelektu, zwanego na Wschodzie „umysłem małpy”, i kieruje w stronę przemiany, równowagi, spokoju, wewnętrznego wyzwolenia…

Podróż Elżbiety Baneckiej to zatrzymanie się nad każdym szczegółem świata widzianego, skupienie uwagi na najdrobniejszym, najbanalniejszym przedmiocie – fragmencie bibuły, tkaniny, pudełku, linii zagrabionego żwiru.

Ulubionym medium artystki jest papier, tytułowy japoński ronbun. Tworzy z niego struktury inspirowane kimonami – instalacje i asamblaże zamknięte w tekturowych pudełeczkach, wreszcie surowe grafiki. Papier, tak powolny Elżbiecie Baneckiej, jest nieuchwytnym kochankiem. Artystka wspomina, jakim wyzwaniem jest zdobycie odpowiedniego materiału – papieru czerpanego, barwionego na czarno albo oryginalnej japońskiej bibuły ryżowej, przeźroczystej i wytrzymałej jak pergamin. Z papierów powstają „origami” w mikro- lub makroskali, naśladujące krój i ścieg kimon, męskich płaszczy haori czy białych iromuji.

Nazwa origami może być myląca. Nie chodzi tu bowiem o precyzyjne zaginanie rogów, raczej o eksperyment z przestrzennymi papierowymi formami. Zgniecenie papieru jest przekroczeniem granicy bezpieczeństwa, to etap odczarowywania medium, przełamania
i swoistej inicjacji.

Szczegóły

Początek:
15 października 2020
Koniec:
29 listopada 2020
Witryna internetowa:
https://kordegarda.org/pl/exhibition/140232

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.