Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Anna i Irena Nawrot. One

9 października 202019 listopada 2020

Anna i Irena Nawrot. One

Wernisaż: 09 października 2020 r.
godz. 18:00
Galeria Bielska BWA
Wystawa czynna do: 19 listopada 2020 r.

Wspólna wystawa sióstr Nawrot odnosi się do wizerunku kobiety, jej postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Irena Nawrot:
„One” to piąta nasza wspólna wystawa. Pierwszy pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, kolejne w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu, w 2018 roku w Galerii BWA w Kielcach oraz w Galerii Białej w Lublinie w roku obecnym.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W Galerii Bielskiej BWA zaprezentujemy nowe realizacje, zestawione z wcześniejszymi, które łącznie budują inną narrację. W swoich pracach odnosimy się do kobiety, jej wizerunku, postrzegania i funkcjonowania w przestrzeni społecznej i prywatnej. Ania sięga do kulturowego sposobu przedstawienia współczesnej kobiety i odwołuje się do klisz kulturowych i mentalnych. Ja natomiast koncentruję się na cielesności, odnosząc się do osobistych doświadczeń i przeżyć.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Ekspozycję tworzą tekstylne i fotograficzne kolaże, obiekty przestrzenne, fotografie, obrazy z włóczki oraz hafty. Formalnym i symbolicznym leitmotivem tej prezentacji są nici krawieckie i włóczka. Ania naszywa wizerunki kobiece i zwierzęce, przedmioty i motywy roślinne na obrusy, chusty i inne wzorzyste materiały. Ja zszywam ze sobą fotografie zwierząt, kwiatów i fragmentów ciała ludzkiego. Ania oplata czerwoną włóczką gipsowe, drewniane i plastikowe figurki kobiece. Ja fotografuję żywe ciało obandażowane czerwoną włóczką. Z włóczkowych kłębków Ani wynurzają się nogi i ręce lalek. Na moich fotografiach prawdziwe ręce i nogi obejmują wielkie kokony.
Pomimo, że wystawa dotyka naszych osobistych przeżyć, nabiera wymiaru uniwersalnego. Odnosi się do lęków i traum, które mogą stać się udziałem każdej ludzkiej egzystencji.
Urodziłyśmy się w 1960 roku i jesteśmy absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Anna nieprzerwanie od 1985 roku prowadzi Galerię Białą (z Janem Gryką), ja jestem związana od 1984 roku z macierzystą uczelnią.

Szczegóły

Początek:
9 października 2020
Koniec:
19 listopada 2020
Witryna internetowa:
http://galeriabielska.pl/wystawa/anna-i-irena-nawrot-one

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.