Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kora & Jacek Poremba. (EX)plozja

9 września 202319 września 2023

Kora & Jacek Poremba. (EX)plozja, wystawa, zdjęcia, muzyka, niezła sztuka
Kora & Jacek Poremba. (EX)plozja, wystawa, zdjęcia, muzyka, niezła sztuka
Wystawa Kora & Jacek Poremba. (EX)plozja

Gdy już myśleliśmy, że znamy wszystkie wcielenia Kory i jej kreacje, pojawił się Jacek Poremba i jego przepastne archiwum zdjęć artystki. Niektóre z nich były jednorazowo publikowane na łamach prasy, jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane w całość i zaprezentowane jako pewna opowieść. W efekcie pieczołowitej pracy kuratorskiej właścicieli Galerii – Grzegorza Jarosza i Macieja Domareckiego oraz doskonałej współpracy z wybitnym fotografem udało się stworzyć jedyną w swoim rodzaju wystawę. Wybrane zdjęcia Kory, pod znamiennym tytułem (EX)plozja, będzie można oglądać od 9 do 19 września w łódzkiej Galerii AOKZ.

Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż to tutaj splatają się losy zarówno jednego z najlepszych polskich fotografów, zmarłej pięć lat temu artystki, jak i właścicieli Galerii AOKZ. Jacek Poremba jest łodzianinem z krwi i kości, tu spędził młodość i odkrył swoją artystyczną drogę, Kora nagrywała na łódzkich podwórkach teledyski, m.in. obraz Maanamu do utworu „Kreon”, który powstał w słynnych katakumbach Parku Abramowskiego. Obecnie jedna z alejek parkowych nosi jej imię.

Harmonia dwóch osobowości

Wystawa opowiada swoistą historię fascynacji i bezgranicznego zaufania, jakim Kora obdarzyła Jacka Porembę. Znana ze swojej bezkompromisowości, charyzmatyczna, siejąca postrach wśród producentów sesji zdjęciowych, w kontakcie z cichym i nieco wycofanym fotografem odnalazła równowagę i porozumienie bez słów. Wtedy ze światem słabo komunikowałem się werbalnie, byłem bardzo nieśmiały. Ale niespodziewanie moja cisza natychmiast znalazła wspólny język z jej gadulstwem. Popatrzyła na mnie i tak po prostu polubiliśmy się – wspomina Jacek Poremba. Efektem tego spotkania są fascynujące zdjęcia pokazujące Korę ekspresyjnie i zarazem intymnie. To nie tylko artystyczny zapis kolorowej osobowości artystki totalnej, ale także emanacja siły i kunsztu fotografa, jego wizji i konsekwentnej realizacji pomysłu.

Styl Jacka Poremby jest wyrazisty i charakterystyczny. Jego wizytówką są portrety, które jak otwarta księga pokazują szczegółowo nakreśloną mapę życia bohatera. Sam artysta tak mówi o procesie twórczym – Kiedy staję przed kimś z aparatem fotograficznym, nawet kiedy tego kogoś nie znam, z reguły nie potrzebuję żadnych słów, wystarczy mi usłyszeć jego spojrzenie, by wiele się o tym kimś dowiedzieć. To spojrzenie jest często bardziej autentyczne niż słowa. Bo kiedy spotyka się dwoje ludzi, automatycznie rodzi się relacja, która jest wymianą i wzajemnym wpływem – wszystko odbija i jest odbijane, jak światło. Jacek Poremba uważa, że aparatem jest głowa, nie sprzęt fotograficzny, a zdjęcie i towarzysząca mu energia rodzi się w głowie przed naciśnięciem spustu migawki.

Kora & Jacek Poremba. (EX)plozja, wystawa, zdjęcia, muzyka, niezła sztuka
Wystawa Kora & Jacek Poremba. (EX)plozja

Wystawa (EX)plozja zostanie otwarta 9 września o godz. 12:00. Tego dnia miłośnicy fotografii artystycznej będą mogli skorzystać z wyjątkowego oprowadzania pod okiem autora zdjęć oraz właścicieli Galerii. Wystawa potrwa do 19 września.

Twórcy projektu (EX)plozja nie postawili jeszcze kropki nad i, gdy okazuje się, że udostępnione przez Jacka Porembę zdjęcia to zaledwie część archiwum. Nadal wiele sesji z Korą czeka na odkrycie, a oryginalna wystawa być może będzie miała swoją kontynuację.

JACEK POREMBA

Ur. w Łodzi w 1966 roku. Od 1990 roku w zawodzie, zaczynał jako fotograf mody, zyskując ogromny poklask i uznanie. Jego obecną specjalnością są portrety, którym w ostatnich latach poświęca najwięcej uwagi, z przyjemnością dokumentuje również swoje podróże. Współpracował z największymi tytułami prasowymi tj. Viva, Twój Styl, Uroda, Pani, Gala, Cosmopolitan. Jest autorem sesji okładkowych płyt takich artystów jak Katarzyna Nosowska, Kayah/Bregovic, Lipnicka/Porter, Bartosiewicz, Kowalska, Jopek, Kora, Maria Peszek. Jedne z najbardziej ikonicznych zdjęć to te, które powstały w efekcie wyjątkowej przyjaźni z Korą – twórczego spotkania dwóch energii i wrażliwości.

Szczegóły

Początek:
9 września 2023
Koniec:
19 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://aokz.pl/explozja/

Miejsce wydarzenia

Galerii Sztuki AOKZ
UL. WŁÓKIENNICZA 3
Łódź, 90-260 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
https://aokz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.