Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Obraz Złotego Wieku

15 września 202315 grudnia 2023

Obraz złotego wieku, Wawel, wystawa, niezła sztuka
Obraz złotego wieku, wystawa, Wawel, niezła sztuka
Giovanni Jacopo Caraglio, Bona Sforza – kamea | 1554, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Już tej jesieni niemal 450 unikatowych eksponatów z 13 krajów świata zagości w Zamku Królewskim na Wawelu, by przypomnieć renesansowy rozkwit kultury i sztuki pod panowaniem Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta.

W Krakowie zaprezentowane zostaną znamienite zabytki z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wystawę uświetnią nie tylko znane powszechnie i wielokrotnie eksponowane dzieła sztuki, ale też wiele obiektów nowo odkrytych, mało znanych lub dotąd w Polsce niepokazywanych.

Pierwsze zabytki przeznaczone na wystawę, wymagające zabiegów konserwatorskich, trafiły na Wawel już w listopadzie 2021 roku. Prace nad nimi były prowadzone w kilku zespołach. W maju 2022 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Zamkowi Królewskiemu na Wawelu dotację na przeprowadzenie konserwacji i renowacji unikatowych obrazów sztalugowych na podobraziach drewnianych, a także płaskorzeźb, rękopisów i starodruków.

Obraz złotego wieku, Wawel, wystawa, niezła sztuka
Obraz złotego wieku

Spektakularną przemianę konserwatorską przeszło niemal sto eksponatów. Najbardziej pracochłonne były działania przy wotywnym obrazie Tron Łaski z kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Jordanowie, przeprowadzone w Pracowni Konserwacji Malarstwa na Wawelu. Po dwóch latach żmudnych prac konserwatorskich spod wielu warstw przemalowań ukazała się najstarsza zachowana kompozycja malarska.

Obraz Złotego Wieku, wystawa, malarstwo, sztuka, niezła sztuka
Obraz Złotego Wieku

Przez trzy miesiące królewską rezydencję na Wawelu zapełni kilkaset dzieł sprowadzonych z całego świata, m.in. z Bodleian Library w Oksfordzie, British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Szczegóły

Początek:
15 września 2023
Koniec:
15 grudnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/obraz-zlotego-wieku

Miejsce wydarzenia

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
Kraków, Małopolskie 31-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 422-51-55
Witryna internetowa:
https://wawel.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.