Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Maciej Mańkowski. Golden Touch

8 grudnia 20229 stycznia 2023

Maciej Mańkowski. Golden Touch, fotografia, niezła sztuka
Maciej Mańkowski. Golden Touch, fotografia, niezła sztuka
Wystawa Maciej Mańkowski. Golden Touch

W czwartek 8 grudnia o godzinie 18 w poznańskim salonie Goldenmark przy ulicy Garbary 71/10 rozpocznie się wernisaż wystawy „Golden Touch”. Fotografie Macieja Mańkowskiego są próbą odpowiedzi na pytanie, czy własne wyobrażenia mogą być równie realistyczne jak rzeczywistość.

Maciej Mańkowski ma na koncie udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jest laureatem znaczących konkursów fotograficznych, był także kuratorem międzynarodowych wystaw fotografii użytkowej. Od roku 1985 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Obecnie zajmuje się równolegle kilkoma projektami artystycznymi. Bardzo ważnym konceptem jest DAGEGRAFIA – autorska metoda łączenia estetyki dagerotypów i współczesnych motywów, co daje niepowtarzalne efekty wydruków na srebrnych blachach. Druga fascynacja to fotografie storczyków, które zostały poddane autorskiej metodzie obróbki cyfrowej, zbliżając wizerunki kwiatów do grafiki czy malarstwa.

Trzecim istotnym nurtem w twórczości Macieja Mańkowskiego jest projekt portretowy LOOK AT ME. To klasyczna czarno-biała fotografia z charakterystyczną ekspresją osób biorących udział w projekcie. Ludzi bardzo znanych, ale też anonimowych fotografowanych w bardzo charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny sposób.

Maciej Mańkowski. Golden Touch, fotografia, niezła sztuka
Wystawa Maciej Mańkowski. Golden Touch

Golden Touch

Jak tłumaczy Monika Kossak, kuratorka wystawy „Golden Touch”, fotografie Macieja Mańkowskiego są próbą odpowiedzi na pytanie, czy własne wyobrażenia mogą być równie realistyczne jak rzeczywistość.

Artysta wciąga nas w świat kształtów, barw i interakcji w bezkompromisowy sposób. Zostajemy umieszczeni w pozycji obserwatora, przed którym rozciąga się panorama skojarzeń oraz zagadek przedstawiona za pomocą jak najbardziej realnych, żeby nie powiedzieć „żywych” postaci czy przedmiotów, które jednak wydają się nie być tym czym są, które wydają się być czymś innym, czymś poza – ponad – obok. Tym, co wyróżnia twórczość Mańkowskiego jest właśnie umiejętność pogodzenia realizmu z wizją, albo raczej pobudzenia, uruchomienia kreacji umiejętnym podaniem wyobraźni ziarna realnego obrazu.

Maciej Mańkowski. Golden Touch, fotografia, niezła sztuka
Wystawa Maciej Mańkowski. Golden Touch

Ten proces wywoływania w nas skojarzeń jest nomen omen tożsamy z procesem wywoływania filmu tradycyjną metodą. Potrzebujemy światła i chemii. W przypadku twórczości Mańkowskiego chemia powstaje między nami a jego fotografiami. Moment, gdy zaczynamy się zastanawiać, czy to na pewno jest fotografia, czy może obraz stworzony inną techniką, to czas, w którym właśnie ta chemia zaczęła na nas działać – wyjaśnia Monika Kossak.

Wystawę Macieja Mańkowskiego „Golden Touch” można będzie podziwiać od 8 grudnia 2022 roku do 9 stycznia 2023 roku w salonie Goldenmark przy ulicy Garbary 71/10 w Poznaniu. W czwartek 8 grudnia o godzinie 18 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
8 grudnia 2022
Koniec:
9 stycznia 2023
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.