Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Makatka wywrotowa

26 września 202013 listopada 2020

Makatka wywrotowa

Wernisaż: 26 września 2020 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu |
Muzeum Etnograficzne
Wystawa czynna do: 13 grudnia 2020 r.
Kurator: Olga Budzan

Niegdyś kojarzona z domowym kiczem, dziś staje się głosem młodego pokolenia i nośnikiem treści „wywrotowych”. Współczesna makatka będzie bohaterką najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac wykonanych zarówno przez profesjonalnych artystów i artystki jak i amatorów i amatorki. Makatkom towarzyszyć będą ilustracje, fotografie oraz instalacje wideo.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Fenomen współczesnej makatki polega na przenikaniu się tego, co wewnętrzne, domowe, prywatne, z tym, co publiczne. Dziś makatki można spotkać w galeriach sztuki, ale także na zagłówkach foteli w wagonach PKP oraz podczas demonstracji feministycznych.

Ekspozycja jest próbą przedstawienia całego spektrum tematów podejmowanych przez współczesne hafciarki i hafciarzy. Tytułowa makatka, czyli połączenie tekstu z obrazkiem, jest dla nich punktem wyjścia do poszukiwań twórczych. Przekaz współczesnej makatki jest tym silniejszy, im bardziej wyraźny jest kontrast między konwencjonalnością formy a bezceremonialnością wyszytego tekstu.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

„Dawniej makatka służyła przekazywaniu treści istotnych” – wyjaśnia Olga Budzan, kuratorka wystawy. „Przypominała ludziom o zachowaniu czystości moralnej i czystości w kuchni. Ilustrowała „domowy dekalog”, sławiła szczęście płynące z zachowania umiaru i tego co nazywamy zdrowym rozsądkiem. Hasła wyszywane obecnie takie jak: „płacze i jęki to Polaków wdzięki”, „myślę-czuję-decyduję”, „Chanel to cel”, „nienawidzę nienawidzieć”, „boję się ludzi, nie dzików” są odbiciem marzeń i lęków współczesnych hafciarek i hafciarzy. Jakie są cechy wspólne tradycyjnych i nowoczesnych makatek? Ich twórczynie i twórców łączy potrzeba piękna, chęć tworzenia i wyrażenia siebie”.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Artyści i artystki prezentowani na ekspozycji wywodzą się z różnych środowisk. Są to zarówno amatorzy/amatorki jak i profesjonaliści/profesjonalistki. Ludzie młodzi i ludzie dojrzali. Mieszkańcy/mieszkanki małych miasteczek i dużych miast. Łączy ich jedno – pasja hafciarska.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Artyści: Wendy Allen, Bettina Bereś, Aśka Borof, Olga Budzan, Monika Drożyńska, Małgorzata Gwiazdonik-Müller, uczestnicy warsztatów Haftujemy! (Strefa Kultury Wrocław), Małgorzata Halber (Bestiarium), Bartosz Jakubowski, Anna Kloza, Kolektyw Złote Rączki, Berenika Kowalska, Regina Kuka, Małgorzata Lazarek, Betty Q, Berenika Kowalska, Katarzyna Kowalska, Anna Przybyło, Marcin Salwin, Małgorzata Samborska (Coś Pewnego Na Stałe), Joanna Sarnecka, Sabina i Kalina Skowrońskie, Kamil Subzda, Jakub Wesołowski, Anna Zajdel (Atakamakata)…

Szczegóły

Początek:
26 września 2020
Koniec:
13 listopada 2020
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/makatka-wywrotowa/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. R. Traugutta 111-113
Wrocław, 50-077 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 71 344 33 13
Witryna internetowa:
https://muzeumetnograficzne.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.