Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marian Warzecha. Zbiór otwarty

30 października 20207 lutego 2021

Marian Warzecha. Zbiór otwarty

Wernisaż: 30 października 2020 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie|
Pawilon Józefa Czapskiego
Wystawa czynna do: 07 lutego 2021 r.
Kuratorka: Anna Budzałek


Obraz D (Metazbiór F), 1975, Muzeum Ziemi Chełmskiej
Obraz D (Metazbiór F), 1975, Muzeum Ziemi Chełmskiej

Kameralna wystawa Mariana Warzechy w Muzeum Narodowym w Krakowie to niezwykle ważna inicjatywa przedstawienia twórczości tego wybitnego artysty.

Kameralna wystawa Mariana Warzechy w Muzeum Narodowym w Krakowie to niezwykle ważna inicjatywa przedstawienia twórczości tego wybitnego artysty.

*   *   *

Marian Warzecha (ur. 1930) jest jednym z najważniejszych i najciekawszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Studiował w krakowskiej ASP malarstwo (1948–1950) i scenografię (1952–1957), dyplom u Andrzeja Stopki otrzymał w roku 1957. Od tegoż roku współtworzył II Grupę Krakowską.

Warzecha przez całe swe twórcze życie pozostaje artystą kameralnym i niezwykle oryginalnym. Koncentruje się w głównej mierze na powściągliwym dokumentowaniu własnych refleksji odnośnie do życia i istoty sztuki. To, co szczególnie wyróżnia jego twórczość, to jej redukcjonistyczny charakter, dążenie do zawarcia maksimum treści przy minimum środków artystycznego wyrazu.

Od drugiej połowy lat 40. artysta tworzy kolaże, które wykorzystuje w swoich obrazach olejnych z elementami asamblażu. W jego malarstwie, nawet gdy pojawia się ludzka postać, to jest ona skrajnie uproszczona, pozbawiona indywidualnych cech, wyjęta z rzeczywistości, wpisana w sobie tylko właściwą przestrzeń czasu, pozbawiona tła, przeszłości, przyszłości, a nawet teraźniejszości, tworząc tym samym byt niemal abstrakcyjny.

Artysta, głęboko przekonany o twórczych związkach świata sztuki i nauki, w latach 60. i 70. XX wieku stworzył inspirowany matematyczną zasadą precyzji autorski cykl Metazbiory – rodzaj manifestu niezależnego polskiego konceptualisty.

Szczegóły

Początek:
30 października 2020
Koniec:
7 lutego 2021
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/marian-warzecha-zbior-otwarty

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Pawilon Józefa Czapskiego
Piłsudzkiego 12
Kraków, 30-062
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 58 40
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/oddzial/pawilon-jozefa-czapskiego/o-pawilonie
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.