Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marta Czarnecka. Zawłaszczyć czas

26 czerwca 202022 sierpnia 2020

Marta Czarnecka. Zawłaszczyć czas

Wernisaż: 26 czerwca 2020 r.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi |
Galeria Re:medium
Wystawa czynna do: 22 sierpnia 2020 r.
Kuratorka: Adriana Michalska

Galeria Re:Medium pokaże najnowsze prace Marty Czarneckiej – artystki wizualnej pochodzącej i mieszkającej w Tarnowskich Górach, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która obecnie zajmuje się malarstwem oraz instalacją.

Marta Czarnecka, 5 września 2017 r., część II, olej na płótnie, 100 x 140 cm, 2018
Marta Czarnecka, 5 września 2017 r., część II, olej na płótnie, 100 x 140 cm, 2018

Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace malarskie pochodzące z dwóch cykli malarki. Jeden z nich to „Błędne narracje” – seria obrazów opowiadająca o zdarzeniach autobiograficznych zapisanych w pamięci oraz o tworzących się pomiędzy nimi relacjach. Celem nie jest jednak realistyczne odwzorowanie konkretnych sytuacji z przeszłości, lecz kreowanie zupełnie nowej narracji, alternatywnej rzeczywistości, wykorzystując i mieszając ze sobą elementy różnych zdarzeń zarejestrowanych na fotografiach.

Marta Czarnecka, 5 września 2017 r., część I olej na płótnie, 100 x 120 cm, 2017
Marta Czarnecka, 5 września 2017 r., część I olej na płótnie, 100 x 120 cm, 2017

Wyjęcie pewnych fragmentów z kontekstu, a potem zestawienie ich razem na jednej płaszczyźnie prowadzi do powstania nowych zależności. Te zdarzenia stają się więc nomadyczne, wielowarstwowe, ulegają przeformułowaniu i wchodzą ze sobą w grę. Jest to z jednej strony próba ponownej re-definicji minionych epizodów, a z drugiej strony stworzenia równoległego świata, odmiennej wersji zdarzeń, która być może mogłaby zaistnieć w innych okolicznościach bądź niejako wydarzać się równocześnie. Podjęcie tego tematu stanowi próbę odnalezienia przez artystkę własnej prawdy w strukturze wydarzeń oraz zanurzenia się w proces zniekształcania rzeczywistości, który nieprzerwanie dokonuje się od nowa. Próba powrotu do pierwotnie spostrzeżonego zdarzenia okazuje się niemożliwa, stąd być może pozostaje jedynie podążać za wciąż zmieniającymi się śladami zdarzeń.

Marta Czarnecka, Wuppertal 2015 r., część II, olej na płótnie, 100 x 120 cm, 2016
Marta Czarnecka, Wuppertal 2015 r., część II, olej na płótnie, 100 x 120 cm, 2016

Drugi cykl obrazów zatytułowany „Re-interpretacje” stanowi próbę re-konstytucji własnych wspomnień poprzez zestawienie na jednej płaszczyźnie elementów wielu różnych wydarzeń (zarejestrowanych na fotografiach). Sytuując te fragmenty w nowym „środowisku”, stwarza Czarnecka pretekst do ewolucji znaczeń. W ten sposób czas przestaje być liniowy, zostaje zaburzony jego porządek, a zdekontekstualizowane zdarzenia stają się nomadyczne. W rezultacie z serii wydarzeń powstaje zupełnie nowa, odrębna (dająca się różnorako odczytać) historia, nadająca tym wspomnieniom świeży kontekst, hierarchię, zależności bądź okoliczności. Bowiem każde zdarzenie znajduje swoje odbicie w kolejnym, buduje wespół z innymi nieustannie rozrastający się splot. Na pozór nie mające nic wspólnego ze sobą postacie, przestrzenie (obciążone swoją odrębną przynależnością do konkretnej sytuacji czy daty) nagle zaczynają tworzyć razem spójną całość, jak gdyby od zawsze istniała pomiędzy nimi jakaś ścisła relacja.

Szczegóły

Początek:
26 czerwca 2020
Koniec:
22 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
https://www.mgslodz.pl/wystawy/marta-czarnecka-421.html

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź, 90-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
42 632 24 16
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.