Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy

1 kwietnia 202318 czerwca 2023

Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy, wystawa, plakaty, grafika, sztuka polska, niezła sztuka
Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy, wystawa, plakaty, grafika, sztuka polska, niezła sztuka
Wystawa Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy

Teodora i Eryka Lipińskich, ojca i syna, poza więzami rodzinnymi łączyły zainteresowania artystyczne oraz pasja kolekcjonerska. Lipińscy byli nie tylko utalentowanymi twórcami karykatur i rysunków satyrycznych – obaj żywo interesowali się historią tej dziedziny twórczości.

Punktów stycznych i powiązań w twórczości Lipińskich można odnaleźć znacznie więcej. Obaj rysowali do prasy, projektowali plakaty, okładki do czasopism i książek, tworzyli scenografie teatralne, a także byli organizatorami życia artystycznego. Z kolei pasja kolekcjonerska Teodora – zbieranie wycinków prasowych z karykaturami rozmaitych autorów – kontynuowana później przez Eryka stała się zaczątkiem powołanego w 1978 roku Muzeum Karykatury.

Działalność artystyczna Teodora stanowiła niewątpliwą inspirację dla Eryka. Dowodzą tego wykonane przez obu artystów poczty królów i książąt polskich, portrety i karykatury polskich pisarzy. Celem wystawy Miej oko jest pokazanie punktów stycznych i momentów przenikania się twórczości obu Lipińskich.

Ważnym uzupełnieniem ekspozycji jest także część poświęcona pasji kolekcjonerskiej Teodora: fragmenty gromadzonej od końca XIX wieku kartoteki z portretami sławnych osób oraz rysowany w latach 1900–1915 album Stulecie 1815–1915 w maskach, karykaturach, portretach, szarżach, typach i szkicach.

Szczegóły

Początek:
1 kwietnia 2023
Koniec:
18 czerwca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/pl-wystawa/33-wystawy-2023/439-miej-oko-zrobilem-projekt

Miejsce wydarzenia

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11
Warszawa, Mazowieckie 00-070 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 22 827 88 95
Witryna internetowa:
http://muzeumkarykatury.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.