Alina Picazio. Piana wspomnień

STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto

Anna Kutera. Titanic

Ilustracje Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

Leon Tarasewicz „Realizacja malarska”

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

Skóra anatomiczna / skóra sakralna

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, 10 głosów malarstwa, niezła sztuka

„10 głosów malarstwa” zabrzmi w Elektrowni

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka

Droga jest celem. Wystawy kolektywu Theseus w Poznaniu

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka

Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

Obecność. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

Magiczne światy Józefa Wilkonia, niezła sztuka, Józef Wilkoń

Magiczne Światy Józefa Wilkonia

Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego – wystawa fotografii

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nad morzem mgieł. Stanisław Baj. Rafał Borcz

23 listopada 202116 stycznia 2022

Nad morzem mgieł.
Stanisław Baj. Rafał Borcz

Wernisaż: 23 listopada 2021 r., godz. 18:00

21 listopada 2021 r. – 16 stycznia 2022 r.
BWA Bydgoszcz
Kurator: Danuta Pałys

Rafał Borcz, Lecąca sowa, Niezła Sztuka

Rafał Borcz, Lecąca sowa | 2015, fot. Rafał Borcz

Tytuł wspólnej wystawy Stanisława Baja i Rafała Borcza w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy nawiązuje do znanego dzieła niemieckiego romantyzmu – Wędrowiec nad morzem mgły. Autor obrazu – Caspar David Friedrich w swoim doświadczeniu obcowania z naturą wskazywał na potrzebę samotności. Przebywanie w bliskości z naturą, postrzeganą z perspektywy konkretnego miejsca na ziemi, wytycza również drogę malarstwu Stanisława Baja i Rafała Borcza.

Stanisław Baj Rzeka Bug, malarstwo, Niezła Sztuka

Stanisław Baj, Rzeka Bug | 2020, fot. Agata Ciołek

Samo miejsce traktowane jest przez nich jako obiektywny punkt obserwacji natury, który pozwala na odkrywanie jej tajemniczości i majestatu, a przez to również na poznawanie samego siebie. Obrazy Stanisława Baja – zakładane szeroko, szybkimi, pionowymi pociągnięciami pędzla – z założenia rodzą się w plenerze – od wielu lat w tym samym miejscu – na niewielkim skrawku terenu położonego nad samym Bugiem, w pobliżu Dołhobrodów. Powstają z zachwytu nad przyrodą, ale też z potrzeby poszukiwania uniwersum. W swych wielokrotnie powtarzanych widokach rzeki artysta w swobodny sposób przechodzi niekiedy do abstrakcji – monochromatyczna, prawie czarna powierzchnia płótna ożywiona zostaje jedynie delikatnym błyskiem światła. Z kolei Rafał Borcz wspomina o niedostępnym, odciętym od świata miejscu w Bieszczadach, które od trzydziestu lat jest inspiracją dla jego malarstwa. Powtarzające się motywy, jak: jezioro z pojedynczym rzędem drzew i pozostawioną na brzegu łódką, klucze odlatujących ptaków, śpiący wilk, siedząca na gałęzi sowa – tworzą rozpoznawalną dla Rafała Borcza „ikonografię”. Artystę interesuje wyrażanie zmienności zjawisk natury, pór roku, próba oddania trudnej do określenia godziny dnia – tuż przed zapadającym zmierzchem lub wschodem słońca. Wyciszone pejzaże Rafała Borcza – o bardzo subtelnym rysunku – malowane są w pracowni, jako medytacja nad otaczającą rzeczywistością. Pomimo odmiennych koncepcji artystycznych obydwu malarzy zarówno u Stanisława Baja jak i Rafała Borcza znaleźć można to samo refleksyjne spojrzenie na naturę, z jednej strony budzącą zachwyt i skłaniającą do kontemplacji, a z drugiej – wywołującą grozę, nieokiełznaną.
Danuta Pałys

Stanisław Baj, Rzeka Bug, malarstwo, Niezła Sztuka

Stanisław Baj, Rzeka Bug | 2014, fot. Agata Ciołek

Stanisław Baj – urodzony w 1953 w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 dydaktyk na ASP w Warszawie. W latach 2005-2012 prorektor ds. studenckich i naukowych. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Mieszka we wsi Dołhobrody nad Rzeką Bug. Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019, przyznanej przez Okręg Gdański ZPAP.

Rafał Borcz, Śpiący, malarstwo , Niezła Sztuka

Rafał Borcz, Śpiący | 2005, fot. Rafał Borcz

Rafał Borcz jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1999 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Obecnie na macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Rysunku. Artysta ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w kilkudziesięciu zbiorowych.
W 2000 r. otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a pięć lat później Stypendium Fundacji Grazella. W 2001 został laureatem Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. Na tym samym biennale zdobywał też dwukrotnie Nagrodę Publiczności, w 2005 regulaminowe wyróżnienie, oraz w 2013 r wyróżnienia Gazety Wyborczej i Artinfo.pl. W 2007 r. Borcz otrzymał 1. Nagrodę na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Niezależnie od tego artysta był nagradzany i wyróżniany także na innych konkursach praz pokazach (m.in. „Obraz Roku”, „Triennale Grafiki Polskiej”, „Lexmark European Art Prize”, „Animalis”). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i fotografią.

Szczegóły

Start:
23 listopada 2021
Koniec:
16 stycznia 2022
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/nad-morzem-mgiel-stanislaw-baj-rafal-borcz/

Miejsce

BWA Bydgoszcz
ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie Polska
+ Google Map
Telefon:
52 339 30 50
Strona internetowa:
http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/