Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Old Masters, New Paintings

26 kwietnia 20242 czerwca 2024

Old Masters, New Paintings, wystawa, sztuka współczesna, kubizm, abstrakcja, malarstwo, niezła sztuka
Old Masters, New Paintings, wystawa, sztuka współczesna, kubizm, abstrakcja, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Old Masters, New Paintings

„To niewiarygodne, że coś tak niewinnego jak malarstwo mogło wywołać takie poruszenie”.- Edward Munch

Po raz pierwszy prace polskich artystów – zarówno ze znanego wszystkim środowiska Gruppy, jak i artystów młodszego pokolenia, których prace nawiązują do pojęcia nowej ekspresji – mamy okazję zaprezentować na tle czołowych twórców drugiej fali ekspresjonizmu niemieckiego, znanych pod pojęciem Neue Wilde (Nowi Dzicy).

Otwierająca wystawę praca największego mistrza tej kultowej formacji, Georga Baselitza, stanowi – w połączeniu z nadanym jej przez artystę tytułem Der Hase (Zając) – kwintesencję ferworu, jaki charakteryzował niemieckie malarstwo tamtej dekady. Obok Baselitza należy wymienić współtwórców niemieckiego ekspresjonizmu obecnych na tej wystawie – Jörga Immendorfa, Markusa Lüpertza i A.R. Pencka. Jesteśmy dumni z możliwości zaprezentowania dziś Państwu prac tych artystów, którzy wymieniani są jednym tchem przez najważniejszych światowych krytyków sztuki. Niezwykłą jest okazja do zestawienia w jednej przestrzeni tych dzieł z polskim wydaniem neoekspresjonizmu najwyższej próby, który w latach 80-90tych był w dialogu z zachodnimi formacjami. Twórczością Edwarda Dwurnika, Pawła Kowalewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Ryszarda Grzyba, Marka Sobczyka i Ryszarda Woźniaka. Swoje ważne miejsce mają tu Zdzisław Nitka i Lech Kołodziejczyk. A jak szeroko można pojmować współczesny ekspresjonizm o tym świadczy obecność na wystawie młodego pokolenia twórców, gdzie szczególnej uwadze Państwa polecamy bezkompromisowy i monumentalny wymiar ich twórczości.

Nie bez przyczyny też, gościmy Państwa tym razem w legendarnych wnętrzach Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej w Warszawie, które miały swój udział w reakcji twórców na dramatyczne wydarzenia stanu wojennego. Przez niemalże całą dekadę lat 80 siedziba OW ZPAP w geście protestu wobec działań władzy ludowej świeciła pustkami. Dziś to właśnie w tej przestrzeni rozmawiają ze sobą Penck z Grzybem, Baselitz z Nitką i Lupertz z Sobczykiem.

Szczegóły

Początek:
26 kwietnia 2024
Koniec:
2 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://owzpap.pl/wystawy/old-masters-new-paintings/

Miejsce wydarzenia

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa, 00-052 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 827 64 15
Witryna internetowa:
http://owzpap.org/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.