Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Pojąć sztukę pańską to sztuka

30 kwietnia 202429 września 2024

Pojąć sztukę pańską to sztuka, poezja, muzyka, analogia, sztuki plastyczne, niezła sztuka, wystawa
Pojąć sztukę pańską to sztuka, poezja, muzyka, analogia, sztuki plastyczne, niezła sztuka, wystawa
Wystawa Pojąć sztukę pańską to sztuka

Wystawa Pojąć sztukę pańską to sztuka inspirowana jest dziełami znakomitego polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. W bogatej i różnorodnej twórczości artysta wielokrotnie nawiązywał do obrazów mistrzów różnych epok. Wybierając te, które współgrały z jego wrażliwością, tworzył ekfrazy bądź teksty, dla których obraz był szeroko pojętą inspiracją. Chętnie sięgał zarówno po dzieła odnoszące się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości obrazowanych za pomocą bogatego wachlarza ikonograficznych i ikonologicznych odniesień, jak i te ilustrujące lub komentujące wydarzenia historyczne. Ekspozycja, której czas zbiega się z 20. rocznicą śmierci przedwcześnie zmarłego poety, będzie obrazowała analogie między jego twórczością a sztukami plastycznymi. Będzie też próbą zilustrowania tego, jak zakorzenione w kulturze europejskiej tematy odnoszą się do prawd uniwersalnych i jak żywy, nabierający nowych znaczeń i form wyrazu, jest stanowiący wspólne dziedzictwo język metafor, alegorii i symboli. Zaprezentowane zostaną zatem dzieła będące bezpośrednią inspiracją dla tekstów, jak i te, które podejmują te same, ważne z punktu widzenia kulturowego, historycznego czy filozoficznego tematy, wreszcie wizerunki postaci, których psychologicznie pogłębione „muzyczne portrety” możemy odnaleźć w twórczości Kaczmarskiego.

Każdemu z prezentowanych na wystawie dzieł (bądź w niektórych przypadkach grupie) towarzyszyć będą teksty Kaczmarskiego, będzie też możliwość wysłuchania odnoszącej się do nich piosenki. Założeniem kuratorskim jest zobrazowanie bogactwa i niebywałej wręcz erudycji artystycznego dorobku wybitnego poety, jego wnikliwej analizy faktów, postaw, ludzkiej kondycji, twórczego dialogu z archetypami świata mitów i Biblii, literaturą, historią, ze sztuką. Złożoność i bogactwo kreowanego przez Kaczmarskiego świata podkreśla już sam tytuł wystawy, zaczerpnięty z jednej z jego piosenek.

Wystawę wzbogaci ekspozycja poświęcona samej postaci Jacka Kaczmarskiego. Na tę część składać się będą wybrane obrazy jego rodziców – Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego, pamiątki (m.in. szkice, notatki) oraz materiał archiwalny i video: fragmenty wywiadów czy koncertów.

Kurator: Joanna Kaczmarczyk
Koordynator: dr Agnieszka Kowalska-Lasek

Szczegóły

Początek:
30 kwietnia 2024
Koniec:
29 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnki.pl/pl/dla_zwiedzajacych/zapowiedzi_wystaw/pojac_sztuke_panska_to_sztuka

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Kielcach
pl. Zamkowy 1
Kielce, 25-010 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 41 3444015
Witryna internetowa:
http://mnki.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.