Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Picasso

12 października 202314 stycznia 2024

Pablo Picasso, Kobieta w fotelu nr 4, grafika sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Pablo Picasso, Kobieta w fotelu nr 4, grafika sztuka współczesna, sztuka XX w., niezła sztuka
Pablo Picasso, Kobieta w fotelu nr 4 | 1949, Muzeum Narodowe w Warszawie, © Succession Picasso 2023

Wystawa będzie opowieścią o półwieczu twórczości Pabla Picassa – od eleganckiego klasycyzmu w latach 20. XX wieku po swobodną i surową ekspresję w ostatnich latach życia artysty. Publiczność będzie miała niepowtarzalną szansę obejrzenia ponad 120 jego prac: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych.

Większość będzie prezentowana w Warszawie po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Towarzyszyć im będą wybrane dzieła artysty ze zbiorów MNW.

Odnalezione piękno

Ideał piękna to motyw przewodni pierwszej części wystawy. Picasso poszukiwał go w świecie antyku – odnalazł tam dzieła, które posłużyły mu jako punkt odniesienia dla rozwinięcia własnych idei twórczych. Uwagę publiczności zwróci bogactwo witalnych przedstawień nagich postaci i poszanowanie proporcji, widoczne już w pierwszym okresie artystycznej działalności Picassa. Ten klimat klasycznej harmonii jest widoczny także w późniejszych pracach artysty, powstałych po hiszpańskiej wojnie domowej (1936–1939) i II wojnie. Antyczne i renesansowe inspiracje będzie można odkrywać m.in. na rycinach z przedstawieniami kameralnych, intymnych scen rodzajowych oraz wizerunkach partnerki artysty, Françoise Gilot.

Pablo Picasso, Jeździec, sztuka współczesna, sztuka XX w., litografia, grafika, niezła sztuka
Pablo Picasso, Jeździec | 7 marca 1921, Museo Casa Natal Picasso, Málaga © Succession Picasso 2023

Dziedzictwo mitów

Malaga, miejsce narodzin i pierwszych lat Picassa, to miasto o historii liczącej blisko 3000 lat. Założyli je feniccy żeglarze w VIII wieku przed Chr., potem ten ośrodek handlowy nad brzegiem Morza Śródziemnego stał się miastem Cesarstwa Rzymskiego, a mity greckie i rzymskie zostały włączone do lokalnej kultury. Były też naturalną częścią artystycznej edukacji młodego Picassa, który kształcił się w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych, kopiując dzieła antyczne. Trzy postacie mitologiczne – Minotaur, centaur i faun – szybko i na trwałe zawładnęły jego wyobraźnią. Na wystawie znajdą się ich liczne przedstawienia.

Ceramiczne oblicza

Po II wojnie światowej, podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu, Picasso z pasją zajął się ceramiką. Z ogromnym zaangażowaniem eksperymentował z różnymi technikami zdobienia naczyń i w ciągu około 20 lat wymodelował, ukształtował, zaprojektował, ozdobił, wyrył i wyrzeźbił ponad 3500 przedmiotów z gliny. Efektem tych artystyczno-rzemieślniczych poszukiwań są prezentowane na wystawie ceramiczne półmiski oraz dzbany z wizerunkami postaci mitologicznych, zwierząt, roślin i pokarmów.

Polskie akcenty

W 1948 roku Pablo Picasso odwiedził Polskę – we Wrocławiu uczestniczył w stalinowskim Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Przyjazd stworzył też okazję do odwiedzenia innych polskich miast. Na szlaku artysty znalazły się m.in. Warszawa i Kraków. Pamiątką po wizycie w krakowskich Sukiennicach były zakupione przez Picassa haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii „Kobieta w fotelu”. W stolicy artysta odwiedził Muzeum Narodowe, któremu podarował kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki. Wszystkie te wątki są obecne na wystawie.

Kuratorzy: Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso), Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Wystawa powstaje we współpracy z Museo Casa Natal Picasso w Maladze.
Ekspozycja jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię Prezydencji Rady Unii Europejskiej.
Wystawa odbywa się pod patronatem Ambasady Hiszpanii w Polsce.

Szczegóły

Początek:
12 października 2023
Koniec:
14 stycznia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.mnw.art.pl/wystawy/picasso,259.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.