Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Prymityw” z Powiśla. Leon Kudła 1879-1964

13 października 202311 lutego 2024

„Prymityw” z Powiśla. Leon Kudła 1879-1964, rzeźba, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
„Prymityw” z Powiśla. Leon Kudła 1879-1964, rzeźba, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa „Prymityw” z Powiśla. Leon Kudła 1879-1964

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce.

Prace Leona Kudły stanowią zapis kulturowego fenomenu, którym był rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce. Zjawisko to przedstawiano zazwyczaj jako samorodne i niezapośredniczone, w rzeczywistości zrodziło się i trwało pod wpływem aktywności, mecenatu kolekcjonerów i miejskich mód kulturowych.

Prace artysty, które zostaną zaprezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji PME, na uwagę zasługuje część obiektów należąca do depozytu MMW. Prace stanowiły część kolekcji z pracowni rzeźbiarza Karola Tchorka – wieloletniego przyjaciela Leona Kudły. Artysta w powojennej Polsce był uznawany za wpływowego marszanda i animatora życia artystycznego. Krytycy przedstawiali go jako „odkrywcę”, „opiekuna”, „dobrodzieja” i propagatora twórczości Kudły. Karol Tchorek był silnie związany z pracami przechowywanymi na Smolnej, należały do jego ulubionych i za życia nie chciał ich przekazać ani sprzedać Muzeum.

O artyście
Urodzony we wsi Świerże Górne koło Kozienic, Leon Kudła, zaczął rzeźbić na warszawskim Powiślu, gdzie pracował na poczcie i prowadził rodzinny sklep. Pomimo sukcesu pierwszych wystaw wrócił w rodzinne strony. Tam, z topolowego drewna, tworzył figury świętych i przeskalowane ptaki o monumentalnych bryłach. Postać Kudły była często zestawiana przez krytyków z Nikiforem – duet przedstawiano jako „najwybitniejszych” wśród polskich artystów naiwnych.

Mamy nadzieję, że nasza wystawa przypomni postać tego niezwykłego artysty i zachęci do ponownego odczytania zarówno jego sztuki, jak i poświęconych mu opowieści. Wierzymy, że ta ekspozycja stanie się przyczynkiem do refleksji nad zmianą, jaka zaszła w podejściu do postaci artysty ludowego na gruncie etnologii, jak również punktem wyjścia dla tej nauki do swoistego somorozpoznania jako dyscypliny mitotwórczej, nie tylko badającej, ale też tworzącej portret „Innego”.

Szczegóły

Początek:
13 października 2023
Koniec:
11 lutego 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://ethnomuseum.pl/wystawy/prymityw-z-powisla-leon-kudla-1879-1964/

Miejsce wydarzenia

Państwowe Muzeum Etnograficzne
Kredytowa 1
Warszawa, mazowieckie 00-056 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 827 76 41
Witryna internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.