Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Płonący dom. Kolekcja Antoine de Galberta

2 października 202031 stycznia 2021

Płonący dom. Kolekcja Antoine de Galberta

Wernisaż: 2 października 2020 r.
MS1 w Łodzi
Wystawa czynna do: styczeń 2021 r.
Kurator: Arthur Toque, dyrektor Fondation Antoine de Galbert

W październiku w siedzibie ms przy ulicy Gdańskiej 43 zostanie otwarta wystawa „Płonący dom” (Burning house), która pokazuje współczesne ogniska konfliktu w świecie, oraz tragedie i historię XX wieku.

Jonathan Horowitz, Bush portrait, 2001, Collection Antoine de Galbert, Paris
Jonathan Horowitz, Bush portrait, 2001, Collection Antoine de Galbert, Paris

Wybrane dzieła zapisują paroksyzmy światowej polityki wrogości, przywołując obraz pożogi – jak po eksplozji bomby atomowej w Nagasaki czy po nocnych nalotach niemieckich w czasie II wojny światowej. Ta prezentacja fragmentu francuskiej kolekcji Antonine de Galberta to zapis amplitudy dziejów manifestujących się raz jako ponadosobowe monstrum historii, kiedy indziej zaś pod postacią portretów wiekowych twarzy, na których wyryty jest zapis doświadczeń pojedynczego życia.

Antoine de Galbert w latach 2004-2018 tworzył w Paryżu niezwykłe miejsce – La Maison Rouge, które gościło wystawy zarówno historyczne, jak i współczesne, dając odwiedzającym możliwość poznawania różnorodnej sztuki – od europejskiej po południowoafrykańską. Antonine de Galbert jest również znanym kolekcjonerem. Wystawa w Muzeum Sztuki bazuje na jego zbiorach.

W Łodzi zobaczymy 75 prac artystów takich jak David Goldblatt, Yan Morva, Pavel Wolberg, Guillame Bijl, Boltanski, Kader Attia, Roman Cieślewicz czy Mieczysław Berman.

Wystawa jest organizowana wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Fotofestiwal. Towarzyszyć jej będzie publikacja z tekstem Katarzyny Bojarskiej.

Szczegóły

Początek:
2 października 2020
Koniec:
31 stycznia 2021
Witryna internetowa:
https://msl.org.pl/plonacy-dom-kolekcja-antoine-de-galberta/

Miejsce wydarzenia

MS1 – Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Więckowskiego 36
Łódź, 90-734 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 42 633 97 90
Witryna internetowa:
http://msl.org.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.