Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego

17 października 20219 stycznia 2022

Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego, wystawa, Niezła Sztuka

Polska nad Bałtykiem
w plakacie dwudziestolecia międzywojennego

Wernisaż: 17 października 2021 r., godz.

17 października 2021 r. – 09 stycznia 2022 r.
Muzeum Narodowe w Poznaniu

Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego, wystawa, Niezła Sztuka
Wystawa Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności, przede wszystkim jednak do środowiska osób zainteresowanych polskim plakatem dwudziestolecia międzywojennego i plakatem „morskim” oraz odbiorców związanych z marynarką wojenną i handlową (marynarzy, historyków itp.).

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 30 plakatów z okresu międzywojennego propagujących wydarzenia związane z marynarką wojenną oraz Funduszem Obrony Morskiej i Ligą Morską i Kolonialną. Będą to prace z motywami okrętów i statków, sylwetek marynarzy itp., pokazane w czterech grupach. Pierwszą otwiera plakat akcentujący powrót Polski nad morze i obecność odrodzonego państwa nad Bałtykiem oraz powtórne odzyskanie dostępu do niego w 1945 r. Drugi temat ilustrują plakaty związane z Polską Marynarką Wojenną i Funduszem Obrony Morskiej. Trzeci wątek przypomina działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ostatni odnosi się do Gdyni, budowanych stoczni i żeglugi pasażerskiej.

Prezentacja, ze względu na temat, ma charakter monograficzny i przekrojowy. Takie podejście umożliwia ukazanie w sposób zrównoważony zarówno wartości artystycznej, jak i dokumentacyjnej ówczesnego plakatu, ukazującego fragment tamtej rzeczywistości.

Bolesław Surałło, Budujemy ścigacze! Złóż dar na F.O.M. , plakat, sztuka XX w., sztuka polska, Niezła Sztuka
Bolesław Surałło, Budujemy ścigacze! Złóż dar na F.O.M. | 1938, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział MNW

Obiekty pochodzą zarówno ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycję wzbogaci bandera z okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, zakupiona ze składek Funduszu Obrony Morskiej, oraz chorągiew Ligii Morskiej i Kolonialnej z Gniezna (ze zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych Oddziału MNP). Zostaną także zaprezentowane fotografie i pocztówki wydane nakładem LMiK oraz fragmenty kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1938 r., przedstawiającej okręty podczas ćwiczeń na morzu (ze zbiorów Instytutu Audiowizualnego Filmoteki Narodowej w Warszawie)

Szczegóły

Początek:
17 października 2021
Koniec:
9 stycznia 2022

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 61 85 68 000
Witryna internetowa:
http://www.mnp.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.