Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przyjaźń i sztuka

13 października 20226 grudnia 2022

Przyjaźń i sztuka, wystawa, kolekcja, sztuka współczesna, niezła sztuka

 

Przyjaźń i sztuka, wystawa, kolekcja, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Przyjaźń i sztuka

Kolekcja obrazów rosła poprzez nabywanie dzieł bezpośrednio od zaprzyjaźnionych artystów i galerii amerykańskich. Tytuł „Przyjaźń i sztuka” odnosi się do relacji Izabeli Roman z twórcami, galeriami i kolekcjonerami. Po raz pierwszy cały zbiór liczący 50 prac zostanie pokazany na jednej wystawie w Starogardzie Gdańskim. Ostatnie prace zostały przetransportowane drogą morską zaledwie kilka miesięcy temu.

Uroda prezentowanej kolekcji, ta zewnętrzna, poddana oglądowi, i ta ukryta „pod warstwami farby”, polega na wolności jaką sztuka oferuje twórcom i odbiorcom. Wśród swobodnie dobranych dzieł, których wybór nie był poddany żadnej doktrynie, oglądający mogą stworzyć własną ścieżkę zauroczenia i przeżyć. Pisząca te słowa wciąż na nowo staje w zachwyceniu przed energetyzującą mocą czerwieni w obrazie Hugona Laseckiego, Kompozycja w czerwieni z 1981 roku, ulega barokowej fascynacji dynamiką i żywotnością w Teatrze malowania Franciszka Starowieyskiego i uśmiecha się nad jego tajemniczym tytułem – Franciszek Starowieyski, Opowieści wdowy Ikarowej (1985), kreda, płótno, próbując rozwikłać twórcze inspiracje i przesłania, jakie fascynat siedemnastym wiekiem chciał przekazać swoim współczesnym. Poddaje się urzeczeniu senno – dziecięcym urokiem prac Stasysa Eidrigevičiusa, jak np. Spacer, 1982 i Guziczek z tego samego okresu. Podziwia przepych faktury w minimalistycznych dziełach Bronisława Kierzkowskiego, np. Kompozycja fakturowa nr 512, 1961 rok, które w chwili kontaktu otwierają przed widzem bogactwo nie tylko fakturowego, ale i tonalnego zróżnicowania – opisuje Eliza Ptaszyńska, kurator malarstwa.

Wystawa odbywa się w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury
Kuratorka: Eliza Ptaszyńska

Szczegóły

Początek:
13 października 2022
Koniec:
6 grudnia 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://starogard.pl/miasto/zapowiedzi-relacje-wydarzenia/przyjazn-i-sztuka-zaproszenie-na-wystawe-w-ramach-sztuki-polskiej-118579/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Suwałkach
ul. T. Kościuszki 81
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
875665750
Witryna internetowa:
http://muzeum.suwalki.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.