Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

7 maja 202114 sierpnia 2021

Rośliny i zwierzęta, Linneusz, encyklopedia, ilustracje, Niezła Sztuka

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza

Wernisaż: 07 maja 2021 r.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Wystawa czynna do: 14 sierpnia 2021 r.

Arcydzieła natury i kunszt nowożytnych technik graficznych, feeria kolorów prezentowanych obiektów w połączeniu z rozmachem królewskiej rezydencji oraz bogactwem otaczającej przyrody zostały wykorzystane do stworzenia niezwykłej, wielowarstwowej opowieści. To wizualna uczta dla miłośników sztuki, interesująca propozycja dla reprezentantów nauk biologicznych, a także wspaniała podróż w głąb egzotycznej dżungli dla najmłodszych.

Rośliny i zwierzęta, Linneusz, encyklopedia, ilustracje, Niezła Sztuka
Wystawa Rośliny i zwierzęta

Na wystawie niczym w soczewce spotykają się przeszłość i teraźniejszość, skłaniając nas do zachwytu nad pięknem świata, wyrażenia podziwu dla twórców atlasów historii naturalnej, ale także do refleksji o tempie rozwoju cywilizacyjnego i do bardziej zrównoważonego korzystania z zasobów naszej planety.

Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z unikatową artystycznie kolekcją rycin oraz albumów przyrodniczych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują dzieła Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera i Georges-Louisa Leclerca hr. Buffona. Wystawa to także okazja do wyjątkowego „spotkania” zachowanych w polskich zbiorach edycji najważniejszego dzieła Marii Sibylli Merian, podsumowującego prowadzone przez nią badania nad florą i fauną – przede wszystkim owadami – Surinamu.

Po niespełna roku od inauguracji wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” doczekała się nowej odsłony. Prezentowana pierwotnie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, tym razem wchodzi w dialog z zabytkowymi wnętrzami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Struktura narracyjna wystawy prezentującej zbiory Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Biblioteki PAU i PAN w Krakowie w drugim wydaniu została poszerzona o obiekty należące do Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także grafiki z prywatnej kolekcji autora koncepcji wystawy, Krzysztofa Radoszka.

Gości, którzy już znają wystawę, z pewnością zaskoczy nieoczywista transpozycja jej oryginalnego układu. W nowej aranżacji dzieła sztuki nawiązują bowiem dialog z architekturą pałacowych wnętrz. Dodatkowym łącznikiem z nowym miejscem jest prezentowana na wystawie ceramika użytkowa z kolekcji wilanowskiej, między innymi serwis deserowy dekorowany motywami botanicznymi, inspirowanymi słynną kopenhaską zastawą – „Flora Danica”, a także finezyjne kreacje roślinne Johanna Joachima Kändlera, wirtuoza miśnieńskiej porcelany.

Zapraszamy do rezydencji wilanowskiej, miejsca, które od zawsze było domem roślin i zwierząt. Zapraszamy do muzeum kultury i natury!

Miejsce wydarzenia

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa, mazowieckie 02-958 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 5442 700
Witryna internetowa:
http://wilanow-palac.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.