Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sześć dni stworzenia

1 sierpnia 202321 stycznia 2024

Wyobrażenie Boga stwarzającego Kosmos – system planetarny znany z obserwacji astronomicznych., miedzioryt, sztuka XVIII w., niezła sztuka

Wyobrażenie Boga stwarzającego Kosmos – system planetarny znany z obserwacji astronomicznych., miedzioryt, sztuka XVIII w., niezła sztuka
Wyobrażenie Boga stwarzającego Kosmos – system planetarny znany z obserwacji astronomicznych. Miedzioryt z wielotomowego dzieła o wszelkich aspektach przyrody świata.
Georges Louis Leclerc de Buffon, Histoire Naturelle […] T. 1. A Paris, Chez Pankoucke, et á Liege, chez C. Plompteux, 1769.
Biblijny opis stworzenia Nieba i Ziemi zajmuje 31 wersetów pierwszego rozdziału pierwszej księgi – Bereszit, po łacinie: Genesis, w polskim tłumaczeniu: Księga Rodzaju. Lakoniczność tego opisu pobudzała literacką wyobraźnię ludzi już w starożytności, a od średniowiecza stała się kanwą dla wizualizacji etapów początków Świata.

We wczesnych edycjach Biblii znajdujemy wyobrażenia Boga w akcie tworzenia: wskazującego palcem na materializującą się Ziemię, Słońce i gwiazdy oraz rośliny, zwierzęta i pierwszego człowieka. Plastyczne przedstawienia początku Świata osadzone były w krajobrazie znanym i twórcom, i odbiorcom. Świat, znany Europejczykom, rozszerzał się w powszechnym odczuciu od czasu wielkich odkryć geograficznych, od końca XV wieku. Poznawano wówczas rozległość mórz, nowe lądy oraz odmienną od europejskiej szatę roślinną i egzotyczną faunę. Sporządzono szereg opisów i map nowych lądów i udokumentowano graficznie ich florę i faunę oraz cuda natury. Wyobrażenia etapów stworzenia Świata zamieszczane w różnych edycjach Biblii zostały na wystawie skonfrontowane z wizualną dokumentacją realnego Świata z zamieszkującymi go roślinami, zwierzętami i ludźmi.

Kurator: Agnieszka Perzanowska

Szczegóły

Początek:
1 sierpnia 2023
Koniec:
21 stycznia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/szesc-dni-stworzenia

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Pawilon Józefa Czapskiego
Piłsudzkiego 12
Kraków, 30-062
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 58 40
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/oddzial/pawilon-jozefa-czapskiego/o-pawilonie
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.