Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sztuka Nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich

10 czerwca 202216 października 2022

Steve Kaufman, Marilyn Monroe

Sztuka Nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich

10 czerwca 2022 r. – 16 października 2022 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie |
Pawilon Józefa Czapskiego
Kuratorka: Anna Budzałek

Steve Kaufman, Marilyn Monroe
Steve Kaufman, Marilyn Monroe, ©Steve Kaufman Art Licensing LLC

Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wiele ciekawych wystaw prezentujących obiekty pochodzące z prywatnych kolekcji. Możliwość zapoznania się z pracami, których na co dzień nie można oglądać, powraca dzięki prezentacji dzieł sztuki awangardowej ze zbiorów Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego.

W gościnnych progach Pawilonu Józefa Czapskiego można oglądać znakomite prace wybitnych przedstawicieli światowej awangardy, zaczynając od klasyków, takich jak Salvador Dalí, Joan Miró, Pablo Picasso czy Le Corbusier, poprzez przedstawicieli powojennego ugrupowania CoBrA, którymi byli m.in. Pierre Alechinsky, Karel Appel czy Corneille, a skończywszy na artystach związanych z amerykańskim pop-artem i europejskim street artem, do których należeli Andy Warhol, Roy Lichtenstein oraz Blek le Rat i Banksy – by wymienić najbardziej rozpoznawanych twórców. Warto pamiętać, że Józef Czapski, znamienity patron tej przestrzeni, przez całe swe twórcze i aktywne życie był artystą niezwykle otwartym na wszelkie nowości w sztuce. Doceniał poszukiwania twórców awangardowych i ich autorską wizję świata.

Tę artystyczną różnorodność łączy nie tylko fakt, że wszystkie wystawione prace powstały po II wojnie światowej i reprezentują dokonania czołowych twórców awangardowych, ale też technika dzieł, którą zazwyczaj jest różna forma grafiki (linoryt, serigrafia), a także papierowe podłoże. Co najistotniejsze, wybrane dzieła znakomicie dokumentują niemal wszystkie ważne zjawiska artystyczne pojawiające się w sztuce XX wieku.

Szczegóły

Początek:
10 czerwca 2022
Koniec:
16 października 2022
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/sztuka-nowoczesna-z-kolekcji-ksiazat-lubomirskich

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Pawilon Józefa Czapskiego
Piłsudzkiego 12
Kraków, 30-062
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 58 40
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/oddzial/pawilon-jozefa-czapskiego/o-pawilonie
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.