Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny

15 listopada 20225 lutego 2023

Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny, wystawa, rocznica, niezła sztuka
Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny, wystawa, rocznica, niezła sztuka
Wystawa Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny

Wojciech Fangor zaprasza na swoje 100. urodziny. Zaprasza wszystkich, przez których ceniony jest jako człowiek i artysta. Wszystkich, którzy podziwiają jego sztukę oraz tych, którzy chcą ją poznać. Ta wystawa to symboliczne spotkanie z wielkim twórcą i wspaniałym człowiekiem. Jej ideą jest przedstawienie Artysty jako wyjątkowej w świecie kultury osobowości, która językiem sztuki opowie nam o swoim przebogatym życiu.

Na wystawie będzie można zobaczyć blisko 50 rzadko prezentowanych prac, które były bardzo osobiste dla Twórcy. Pokazują ludzi, którzy byli obok niego, i miejsca, które odegrały w jego życiu znaczącą rolę. Prezentację uzupełnią fotografie przedstawiające Wojciecha Fangora wykonane przez Czesława Czaplińskiego polskiego fotografika zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych. Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1966–1999 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 1999 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Błędowie k. Grójca, gdzie w starym młynie stworzył swoją pracownię.

Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny, wystawa, rocznica, niezła sztuka
Wystawa Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny

Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką, rzeźbą oraz tworzył formy przestrzenne. W 1970 roku Wojciech Fangor został pierwszym i jak do tej pory jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bardzo ważne dzieła znajdują się też w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wojciech Fangor, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów na świecie, zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Miał 92 lata. Partnerem wystawy jest Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.

Kurator: Paweł Witold Witkowski

Szczegóły

Początek:
15 listopada 2022
Koniec:
5 lutego 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mcswelektrownia.pl/index.php/aktualnosci-z-siatki-obrazkow/articles/art-noble-2020.html

Miejsce wydarzenia

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Kopernika 1
Radom, mazowieckie 26-600 Polska
+ Google Map
Telefon:
602 360 099
Witryna internetowa:
www.elektrownia.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.