Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

DNAArt. Wystawa portretów DNA w Warszawie

17 listopada 202217 grudnia 2022

DNAArt. Wystawa portretów DNA w Warszawie, portret, dna, niezła sztuka
DNAArt. Wystawa portretów DNA w Warszawie, portret, dna, niezła sztuka
Wystawa DNAArt

W czwartek 17 listopada o godzinie 19, w warszawskim salonie Goldenmark, rozpocznie się wernisaż wystawy, w ramach której będzie można obejrzeć niepowtarzalne portrety DNA stworzone na bazie materiału genetycznego. Ekspozycja inauguruje przedsięwzięcie DNAArt – jego celem jest wsparcie prac Fundacji Badań i Rozwoju Nauki nad projektem bionicznej trzustki 3D, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy.

W salonie Goldenmark przy placu Konstytucji 6 w Warszawie, w ramach ekspozycji zobaczymy 8 unikatowych portretów DNA. Wśród sportretowanych znalazły się osoby ze świata nauki, sztuki, kultury i biznesu oraz działacze społeczni: prof. Michał Wszoła, Jerzy Owsiak, prof. Wiesław Łuczaj (aka Mark Starel), Tadeusz Mysłowski, Robert Szaj, Anna Ossowska, dr Katrina Sadrak i Maciej Łysiak.

DNAArt. Wystawa portretów DNA w Warszawie, portret, dna, niezła sztuka
Wystawa DNAArt

Wystawa inauguruje przedsięwzięcie DNAArt, którego celem jest wsparcie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki rozwijającej projekt bionicznej trzustki 3D – rewolucyjnej na skalę światową terapii leczenia cukrzycy typu 1. Ekspozycję można będzie oglądać w salonie Goldenmark do 17 grudnia 2022 roku.

DNAArt. Wystawa portretów DNA w Warszawie, portret, dna, niezła sztuka
Wystawa DNAArt

Jesteś sztuką. Jesteś nauką.

DNAArt to pierwsze i wyjątkowe połączenie sztuki z nauką na polskim rynku. Sam charakter projektu jest innowacyjny, ale stoi za nim 13 lat doświadczenia w prowadzeniu zaawansowanych projektów badawczych Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, a także 25 lat doświadczenia zespołu naukowców i opatentowana technologia laboratoryjna.

Dzięki autorskiemu know-how naukowcy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki wizualizują DNA, tworząc artystyczne, jedyne w swoim rodzaju portrety – najbardziej niepowtarzalną formę sztuki. W ten sposób starają się pozyskać fundusze, aby kontynuować badania nad 3D bioniczną trzustką. Wierzymy, że już wkrótce dzięki organowi z drukarki 3D odmieni się życie pacjentów na całym świecie – podkreśla prof. Michał Wszoła, chirurg, transplantolog, naukowiec – wizjoner, pomysłodawca bionicznej trzustki.

Projekt DNAArt łączący aspekt nauki i sztuki z indywidualną wyjątkowością każdego człowieka jest przedsięwzięciem doskonale wpisującym się w system wartości, w ramach którego funkcjonuje marka Goldenmark. Z jednej strony daje naszym klientom unikalną szansę na sportretowanie swojego wewnętrznego “ja”, artystycznego zapisu własnych genów. Z drugiej – włącza w przedsięwzięcie przenoszące akcent naszego zaangażowania na dobro wspólne, jakim jest wsparcie badań nad innowacyjną metodą leczenia poważnej choroby – cukrzycy typu 1. Jesteśmy dumni, że w ten sposób możemy być częścią tak ważnego projektu – wyjaśnia Anna Ossowska, menedżer w firmie Goldenmark, która jest partnerem projektu DNAArt.

DNAArt. Wystawa portretów DNA w Warszawie, portret, dna, niezła sztuka
Wystawa DNAArt

Jak powstają portrety DNA?

Współczesna technologia pozwala na przelanie niepowtarzalnego kodu genetycznego na płótno w sposób, którego nigdy dotąd nie umożliwiały malarstwo czy fotografia. Unikatowy portret DNA to pierwsze tego typu połączenie art&science w Polsce.

W kontekście sztuki, postrzegam DNA jako fascynującą i niezwykle inspirującą bazę danych, zarówno dla sztuk wizualnych, jak i nowych mediów. Szczególną rolę upatruję jednak w algorytmie genetycznym (GA) niezbędnym do autonomicznej ewolucji sztuki cyfrowej. Algorytm ten jest inspirowany genetyką i doborem naturalnym. Posiada opcję wyłączenia obecności człowieka w procesie twórczym, co prowadzi do pytania, czy GA może być artystą – tłumaczy prof. Wiesław Łuczaj, artysta intermedialny i twórca międzynarodowego ruchu Discursive Geometry.

Naukowcy z laboratorium Fundacji Badań i Rozwoju Nauki izolują materiał DNA z pobranej próbki. Następnie w wyniku zaawansowanych technologicznie prac laboratoryjnych otrzymują graficzne przedstawienie wybranych genów. W ten sposób powstaje niezwykłe połączenie nauki i sztuki – wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju obraz z DNA.

Szczegóły

Początek:
17 listopada 2022
Koniec:
17 grudnia 2022
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.