Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

+ Google Map
Piotrkowska 282
Łódź, 93-034 Polska
www.cmwl.pl

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji. W zmodernizowanych przestrzeniach kryją się ekspozycje przybliżające zwiedzającym nie tylko historię przemysłu włókienniczego (choć obecność na wystawie prezentującej maszyny w ruchu gwarantuje niezapomniane wrażenia), ale także różnorodność wzornictwa tekstyliów wytwarzanych przemysłowo w XIX i XX w. oraz kolekcję odzieży.

W posiadaniu Muzeum jest także jedna z największych na świecie kolekcji artystycznej tkaniny współczesnej. Tuż obok budynków fabrycznych znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym można przyjrzeć się z bliska życiu codziennemu mieszkańców Łodzi i okolic w XIX i XX w.

cmwl_2

Siedzibą Muzeum jest Biała Fabryka, okazały kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Zbudowana w latach 1835-39 przez Ludwika Geyera i później wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, była pierwszą w Łodzi „fabryką wielowydziałową”. Mieściła pierwszą w Polsce mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię bawełny poruszane pierwszą w Łodzi maszyną parową (jako konsekwencja wprowadzenia maszyny parowej przy zabudowaniach fabrycznych stanął pierwszy w Łodzi komin; potem często mówiono i pisano o Łodzi jako „mieście kominów”).

cmwl_biala_fabryka

czerwiec 2024

Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje

9 czerwca 202427 lipca 2024
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Piotrkowska 282
Łódź, 93-034 Polska
+ Google Map
Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje, wystawa, ubiór, tekstylia, moda, niezła sztuka

Wystawa Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje To pierwsza na świecie ekspozycja podsumowująca twórczość Arkadiusza Weremczuka – najsłynniejszego polskiego projektanta. Na wystawie zobaczymy obiekty reprezentujące 14 kolekcji Arkadiusa, które znajdują się w zbiorach muzeum. Kreacje projektanta będą punktem wyjścia do fascynującej opowieści o chłopaku z małej miejscowości na Lubelszczyźnie, który trafia najpierw do londyńskiej Central Saint Martins – uczelni z prestiżowym wydziałem mody, następnie odbywa staż u Alexandra McQueena, a chwilę później zostaje okrzyknięty ekstrawaganckim, ekscentrycznym i nieziemsko utalentowanym artystą. Wkrótce Arkadius…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.