Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Albrecht Dürer. Grafiki

17 maja 20249 czerwca 2024

Albrecht Dürer. Grafiki, wystawa, sztuka niemiecka, renesans, niezła sztuka
Albrecht Dürer. Grafiki, wystawa, sztuka niemiecka, renesans, niezła sztuka
Wystawa Albrecht Dürer. Grafiki

7 maja 2024 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, nastąpi otwarcie wystawy: „Albrecht Dürer – grafiki” w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”.

Albrecht Dürer (1471-1528), uważany jest na jednego z największych niemieckich malarzy, grafików i rysowników. W kolekcji grafiki pochodzącej z pałacu książąt Sanguszków w Gumniskach (od 1945 roku w Muzeum Ziemi Tarnowskiej), przechowywanych jest kilkanaście rycin jego autorstwa. Są to drzeworyty z serii: „Wielka Pasja” z 1510 roku – 2 sztuki („Chrystus w otchłani”, „Złożenie do grobu”) i „Mała Pasja” (1509-1511) – 4 sztuki („Chrystus opuszczający Matkę”, „Ostatnia Wieczerza”, „Zmartwychwstanie” oraz „Zesłanie Ducha Świętego”). Kolejne cykle reprezentuje w zbiorze 5 rycin z serii „Żywot Marii” , a także pojedyncze sztychy „Św. Hieronim” i „Św. Rodzina”, obydwa z 1511 roku. Prace artysty są sygnowane monogramem „AD”. Pierwotnie znajdowały się w pałacu w Sławucie, należącym do ordynata zasławskiego Romana Damiana Sanguszki (1832-1917).

Książe systematycznie, od lat 60. XIX wieku, tworzył swoją kolekcję, głównie drogą zakupów antykwarycznych. Jego zbiór opatrzony okrągłą pieczęcią z napisem: „Biblioteka Romana Sanguszki”, znacznie ucierpiał w czasie I i II wojny światowej. Znajdują się w nim grafiki ze szkoły niemieckiej, niderlandzkiej, włoskiej i angielskiej, a także francuskiej, z okresu od XVI do XVIII wieku. Wśród nich są także prace naśladowców Dürera wykonane w technice akwaforty, współczesnych mu grafików, m.in. Hieronymusa Hopfera: „Św. Hubert” i „Wielka armata”. Jak również działającegow Antwerpii Johannesa Wierixa „Św. Hieronim w celi” i „Adoracja Dzieciątka w stajence”.

Ze względu na charakter obiektów oraz ich stan zachowania prezentacja prac A. Dürera będzie ograniczona czasowo. Znaczące obostrzenia konserwatorskie, pozwalają na eksponowanie ich tylko do 9 czerwca br. Wystawę będzie można zobaczyć w trakcie trwania tegorocznej Nocy Muzeów. Serdecznie Państwa zapraszamy!

Kuratorka: Barbara Bułdys

Szczegóły

Początek:
17 maja 2024
Koniec:
9 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/otwarcie-wystawy-albrecht-durer-grafiki-w-muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.