Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Andrzej Pągowski. Wajda na nowo

27 maja 20227 sierpnia 2022

Andrzej Pągowski. Wajda na nowo

Andrzej Pągowski.
Wajda na nowo

27 maja 2022 r. – 07 sierpnia 2022 r.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Andrzej Pągowski. Wajda na nowo
Wystawa Andrzej Pągowski. Wajda na nowo

Kolekcja plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” to 60 nowych plakatów do wszystkich, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych filmów reżysera.

Andrzej Pągowski poznał Andrzeja Wajdę w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu „Człowiek z żelaza”. Jest twórcą plakatów do takich filmów reżysera jak „Kronika wypadków miłosnych”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Danton”, „Wałęsa człowiek z nadziei”, „Powidoki”. Plakat do filmu „Człowieka z żelaza” stał się ulubionym plakatem Wajdy, o czym wielokrotnie mówił, a nawet zażartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film.

Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… Andrzej Wajda zrealizował 60 filmów, w tym wiele bardzo ciekawych dokumentów.

Andrzej Pągowski. Wajda na nowo
Wystawa Andrzej Pągowski. Wajda na nowo

W roku 2021 nałożyły się dwie rocznice: 95 urodzin i 5 śmierci reżysera. Z tej okazji Andrzej Pągowski postanowił zrealizować projekt „Wajda na nowo”. Przygotowując się do niego oglądał wszystkie filmy w kolejności, w jakiej powstawały. Od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016.

Powstało 60 nowych plakatów, z jednym wyjątkiem. Ulubiony plakat reżysera „Człowiek z żelaza” został tylko zaadaptowany z pierwotnego poziomu na format pionowy.

Wielkim wsparciem przy całym projekcie była Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona reżysera, z którą konsultowane były wszystkie projekty. W realizację projektu włączyło się wiele firm i instytucji, między innymi Państwowy Instytutowi Sztuki Filmowej.

Projekt ma na celu zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, popularyzowanie jej poprzez wernisaże, festiwale, wydawnictwa.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana w sierpniu 2021 roku w Suwałkach, miejscu urodzin Andrzeja Wajdy, podczas Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, którego pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski. Była wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni w tym samym roku, później została zaprezentowana w Muzeum Kinematografii w Łodzi i w Inowrocławiu.

Szczegóły

Początek:
27 maja 2022
Koniec:
7 sierpnia 2022
Witryna internetowa:
https://spotkaniakultur.com/pl/node/3669

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.