Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Autoportret XX wieku. Kolekcja Jean-Marie Donata

6 sierpnia 202023 sierpnia 2020

Autoportret XX wieku. Kolekcja Jean-Marie Donata

Wystawa w ramach Fotofestiwal 2020

Wernisaż: 06 sierpnia 2020 r.
godz. 19:00
Fabryka Sztuki w Łodzi |
Art_Inkubator
Wystawa czynna do: 23 sierpnia 2020 r.

Wystawa online>>

Jean-Marie Donat to kolekcjoner migawek z zacięciem do typologii. Z entuzjazmem i determinacją godnymi osiemnastowiecznego encyklopedysty zapuszcza się w nieznane terytoria, zawzięcie katalogując oszałamiające bogactwo odnalezionych tam języków, wyznań, a nawet gatunków chrząszczy z rodziny sprężyków.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Inni kolekcjonerzy opublikowali już dziesiątki, być może wręcz setki, zbiorów takich migawek. Wśród nich znalazły się zarówno zbiory fascynujące, jak i raczej przypadkowe, każdy z nich stanowił jednak nacechowane subiektywizmem odbicie skali wartości danego kolekcjonera. […] Łączy je natomiast to, że odsłaniają przed nami zjawiska fotograficzne, które ciągle powracają, bynajmniej nie w literaturze, a we wszystkich tych koszach, pojemnikach i skrzyniach pozostałych po sekcji zwłok gospodarki […] Przyglądając się uważnie całej masie tematów, procedur, konwencji i doświadczeń, Donat dokonuje zdecydowanego cięcia, ukazując naszym oczom wciąż buzujący życiem przekrój całego stulecia fotografii dnia codziennego. Wszystkie te obrazy cechuje żywotność, energia, której nie tracą, choć już daleko im w czasie i przestrzeni do momentu, w którym powstały, i dzięki której nie dają się wtłoczyć w sztywne ramy logiki i porządku.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Zgrupowane pod jednym szyldem oddziałują z mocą wielokrotnie większą niż miałby każdy z nich z osobna. […] Jako zbiór bardzo wyraziście uzmysławiają nam rolę fotografii popularnej jako swoistego zestawu rytuałów o jasnym i zrozumiałym znaczeniu socjologicznym i psychologicznym – zarówno fotografowie, jak i fotografowani poddają się owym praktykom, jakby istniały one od zawsze. – Luc Sante – fragmenty tekstu z katalogu wystawy.

Szczegóły

Początek:
6 sierpnia 2020
Koniec:
23 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
http://fotofestiwal.com/2020/wystawy/jean-marie-donat-autoportret-xx-wieku/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.