Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Background

17 maja 202415 września 2024

Background, grafika, manga, anime, niezła sztuka
Background, grafika, manga, anime, niezła sztuka
Wystawa Background

Na wystawie Background prezentowany jest wybór historycznych i współczesnych przykładów opowiadania obrazem z obszaru m.in. mangi, anime, gier wideo czy drzeworytów ukiyo-e, skoncentrowanych na eksploracji szeroko pojętego tła. Sceneria, w której obecności rozgrywa się akcja, jest niezbędnym, choć często bagatelizowanym elementem artystycznej rzeczywistości. Tymczasem wystawa Background przypomina, że tło nie jest neutralne – jest sprawcze, a często rządzi się także inną niż ludzka logiką. Tło na wystawie odgrywa rolę pierwszoplanową: jest ukazane jako przestrzeń zarówno kontemplacyjna, jak i skłaniająca do wnikliwej obserwacji zjawisk z reguły wymykających się typowo człowieczej, jednostkowej perspektywie skoncentrowanej na przyczynach i skutkach. Wystawa Background nie ma jednak na celu pokazania tła jako opozycji do historii rozgrywających się na pierwszym czy drugim planie, lecz zwrócenie uwagi, że elementy te znajdują się w tym samym zbiorze i wzajemnie na siebie oddziałują oraz się uzupełniają. Na wystawie tło wchodzi w interakcję z postaciami; postacie wpływają na tło.

Ghost in the shell, obraz, manga, anime, niezła sztuka
Ghost in the Shell | 1995 r., Cięcie nr. 683, Końcowe tło produkcyjne (© 1995, Shirow Masamune, dzięki uprzejmości Galerii Riekeles)

Innym ważnym wątkiem wystawy jest ten dotyczący granicy oddzielającej „popkulturę” od „kultury wysokiej”, a także refleksja na temat jej niestałej natury – zależnej od sytuacji geograficznej, społecznej oraz kulturowej. Podobnie na wystawie Background status „kopii” i „oryginałów” jest równy, udowadniając, że obiekty pochodzące z obu tych kategorii posiadają jednakowy potencjał wywołania w oglądającej je osobie autentycznych emocji, generowania wspomnień, wzbudzania ważnych refleksji.

Wystawa Background, zestawiając ze sobą zabytkowe obiekty o statusie muzealnym z przykładami szeroko dostępnej kultury popularnej, pokazuje, jak płynne i umowne są kategorie, którymi się posługujemy, aby zorientować się w zdominowanej przez wizualność codzienności.

Na wystawie można zobaczyć m.in. reprodukcje teł wykorzystanych w takich kultowych anime jak Ghost in the Shell, Akira, Podniebna poczta Kiki, drzeworyty Hokusaia czy komiksy Yuichiego Yokoyamy, Tigera Tateishiego i Satoshiego Kona, elementy gier studiów FromSoftware i Kojima Productions.

Zespół kuratorski: Ewa Borysiewicz, Barbara Trojanowska, Jakub Woynarowski

Szczegóły

Początek:
17 maja 2024
Koniec:
15 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://manggha.pl/wystawa/background

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Marii Konopnickiej 26
Kraków, 30-302 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 267 27 03
Witryna internetowa:
http://manggha.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.